FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Mięso wieprzowe z Małopolski – ubojnia i rozbiór 

Najczęściej wykorzystywanym mięsem w polskiej produkcji wędliniarskiej jest mięso wieprzowe. To z niego w ogromnej większości produkowane są szynki, kiełbasy i pasztety, a także popularne na polskich stołach, często przyrządzane kotlety mielone, żeberka czy galarety wieprzowe. Mięso wieprzowe zawiera duże ilości białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak również magnez, który jest niezwykle wartościowym składnikiem naszej diety.

Do produkcji wędlin wykorzystuje się głównie karkówkę, łopatkę, boczek, golonkę, schab i szynkę, ale zastosowanie ma także podgardle czy słonina. Są to składniki półtuszy wieprzowych, będące jednym
z najważniejszych asortymentów używanych w zakładach do produkcji wędlin. Zastosowanie mają także mięsa drobne typu 90/10, 80/20, 50/50 tak zwane trimmingi, które najczęściej stosowane są do produkcji wieprzowych kiełbas cienkich.

Zakłady Mięsne „TUR” z Łapanowa działają od 1996 r. Obecnie są największą ubojnią trzody chlewnej na terenie województwa małopolskiego. Firma oferuje najwyższej jakości półtusze oraz elementy wieprzowe pochodzące z własnej rozbieralni. Asortyment mięsny polecany jest szczególnie masarniom, zakładom produkcyjnym a także odbiorcom detalicznym typu sklepy mięsne, spożywcze oraz hurtownie.

Zakłady Mięsne „TUR” zapraszają do współpracy: tel. 14 610 55 70.

 

Zakład Rozbioru Mięsa Wieprzowego- Zakłady Mięsne "TUR"

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.