FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Mięso wieprzowe z Małopolski – ubojnia i rozbiór 

Najczęściej wykorzystywanym mięsem w polskiej produkcji wędliniarskiej jest mięso wieprzowe. To z niego w ogromnej większości produkowane są szynki, kiełbasy i pasztety, a także popularne na polskich stołach, często przyrządzane kotlety mielone, żeberka czy galarety wieprzowe. Mięso wieprzowe zawiera duże ilości białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak również magnez, który jest niezwykle wartościowym składnikiem naszej diety.

Do produkcji wędlin wykorzystuje się głównie karkówkę, łopatkę, boczek, golonkę, schab i szynkę, ale zastosowanie ma także podgardle czy słonina. Są to składniki półtuszy wieprzowych, będące jednym
z najważniejszych asortymentów używanych w zakładach do produkcji wędlin. Zastosowanie mają także mięsa drobne typu 90/10, 80/20, 50/50 tak zwane trimmingi, które najczęściej stosowane są do produkcji wieprzowych kiełbas cienkich.

Zakłady Mięsne „TUR” z Łapanowa działają od 1996 r. Obecnie są największą ubojnią trzody chlewnej na terenie województwa małopolskiego. Firma oferuje najwyższej jakości półtusze oraz elementy wieprzowe pochodzące z własnej rozbieralni. Asortyment mięsny polecany jest szczególnie masarniom, zakładom produkcyjnym a także odbiorcom detalicznym typu sklepy mięsne, spożywcze oraz hurtownie.

Zakłady Mięsne „TUR” zapraszają do współpracy: tel. 14 610 55 70.

 

Zakład Rozbioru Mięsa Wieprzowego- Zakłady Mięsne "TUR"