FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Eksport -szansa czy zagrożenie?

Na świecie nasilają się obawy przed spowolnieniem gospodarczym, a u czołowego partnera handlowego Polski, czyli w Niemczech, już zanotowano spadek importu. Polski eksport wydaje się jednak być odporny na te tendencje.

Jak wynika z bilansu płatniczego NBP, w marcu 2019 eksport towarów z Polski wzrósł o 7,9 proc. rok w rok, a w lutym było to 10 proc.


Na taki stan rzeczy składają się działania nie tylko dużych koncernów produkcyjnych, ale również sektora małych i średnich przedsiębiorstw. A te wciąż zdają się obawiać wejścia na rynki zagraniczne, pomimo wielu zachęt i ułatwień dla eksporterów proponowanych przez państwo, głównie za pośrednictwem PARP. Jak wynika z analizy badania Bibby MSP Index, główne obawy związane z eksportem to:

  • wahania kursów walut (deklaruje 37 proc. małych i średnich przedsiębiorców);

  • obawa przed brakiem płynności (35 proc.)

  • pozyskanie wiarygodnych informacji o kontrahentach (18 proc.)

  • sprawna logistyka (16 proc.).

Exportowe status quo

¼ przedsiębiorców badanych w ramach Bibby MSP Index prognozuje, iż w najbliższym półroczu ich eksport wzrośnie.Panuje jednak przekonanie, że poziom eksportu nie zmieni się (65 proc. respondentów), co oznacza,że przedsiębiorstwo nie będzie podejmować żadnych nowych działań eksportowych, a jedynie obsługiwać dotychczasowe kontrakty. Co ciekawe 21 proc. twierdzi, że w ostatnich miesiącach eksport ich firmy wzrósł, a 63 proc. – że utrzymał się  na tym samym poziomie.

Jak uciszyć obawy?

Główne obawy,wymieniane przez respondentów Bibby MSP Index, mogłyby z łatwością zostać rozwiane, gdyby przedsiębiorcy chcieli skorzystać z faktoringu. Jednocześnie z tego samego badania wynika, że ponad połowa przedsiębiorców nie korzysta z faktoringu, gdyż nie widzi takiej potrzeby. W powszechnej opinii faktoring pomaga utrzymać płynność finansową, ale już sposoby, w jaki może zabezpieczyć przed wahaniami kursów walut,czy dostarczyć wiarygodne informacje o nowych kontrahentach, nie są znane statystycznemu przedsiębiorcy.

– Kiedy obniża się popyt w Niemczech, polski eksport ciągną Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Ale w sytuacji słabnącej koniunktury krajów unijnych przedsiębiorcy powinni częściej rozważać działalność eksportową na rynki pozaunijne, zarówno te rozwinięte jak USA, Kanada, Izrael, czy Japonia, jak i te rozwijające się, niekiedy dość egzotyczne – mówi Jerzy Dąbrowski. – Im większa odległość geograficzna dzieli firmę od kontrahenta, tym ważniejsze stają się kwestie takie jak weryfikacja sytuacji płatniczej, zabezpieczenie przed niewypłacalnością, sprawny monitoring płatności.

 

Źródło: bpcc.org.pl

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.