Mając na uwadze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce związane z występowaniem przypadków i ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w dniu 2 marca 2015 r. odbyła się otwarta konferencja pt. Administracyjne uwarunkowania zwalczania afrykańskiego pomoru świń, informuje Główny Inspektorat Weterynarii.
Nad konferencją, która została zorganizowana przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny - Paostwowy Instytut Badawczy w Puławach (PIWet-PIB), honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Środowiska.
Źródło zdjęcia: Główny Inspektorat Weterynarii, marzec 2015
Konferencję - która odbyła się w siedzibie PIWet-PIB w Puławach - zaszczycili swą obecnością Pani Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Piotr Otawski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz goście zagraniczni - Główny Lekarz Weterynarii Republiki Słowackiej, przedstawiciele służb weterynaryjnych Czech, Łotwy oraz Ukrainy, jak również Radca Ambasady Rosji w Polsce. Najliczniejszą grupę uczestników konferencji stanowili przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, służb i instytucji współpracujących z Inspekcją Weterynaryjną, przedstawiciele związków producentów i hodowców zwierząt, jak również media.
Podczas 3 sesji wykładów, jakie miały miejsce podczas konferencji, wygłoszone zostały prelekcje dotyczące sytuacji epizootycznej w odniesieniu do ASF, jak i wielu aspektów zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania tej choroby (m.in. w zakresie bioasekuracji, dezynfekcji, kontroli populacji dzików, administracyjnych zasad zwalczania ASF, czy wreszcie roli mediów w czasie epizootii).
Źródło zdjęcia: Główny Inspektorat Weterynarii, marzec 2015
Konferencja przebiegła w atmosferze dużego zainteresowania uczestników - podczas licznych dyskusji w ramach paneli dyskusyjnych poruszone zostały m.in. zagadnienia związane z możliwościami redukcji pogłowia dzików w Polsce w świetle faktu, iż dziki są wektorem ASF, koniecznością współpracy wszystkich (zarówno służb i rolników) w zakresie działań zabezpieczających oraz minimalizujących straty związane z występowaniem ASF, wagą podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej zarówno w odniesieniu do problemów hodowców świń, którzy znajdują się w miejscowościach w obszarach objętymi restrykcjami w związku z ASF, jak również w odniesieniu do roli bioasekuracji w zapobieganiu rozprzestrzeniania ASF oraz roli mediów w powyższym zakresie.
Prezentacje, które przedstawiono podczas konferencji dostępne są na stronie internetowej PIWetPIB, w zakładce „Afrykański pomór świń”, pod następującym adresem:
http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/index_b.php?strona=zawar_13