Odstrzeloną zwierzynę łowną zgłasza się organowi właściwemu w celu zbadania w terminie 12 godzin od momentu odstrzału. Grubej zwierzynie łownej (jeleniom, sarnom, dzikom i in.) natychmiast po odstrzale należy wyjąć organy wewnętrzne. Serce, płuca, wątroba, i nerki zapakowane w plastikowe woreczki należy oznakować tak, aby można było stwierdzić ich przynależność do korpusu. Organy te należy zachować do końca badania. Zdejmowanie skóry i rozcinanie zwierzyny łownej nie jest dozwolone na miejscu odstrzału. Po oddzieleniu organów wewnętrznych, na odstrzelonej zwierzynie łownej umieszcza się etykietę, które zawiera informacje o miejscu odstrzału i datę odstrzału.
Przy wyjmowaniu organów wewnętrznych odstrzelonej zwierzyny łownej należy stwierdzić:
1) czy są zmiany, które wskazują na istnienie podejrzenia lub zachorowania przez zwierzę na choroby zakaźne, które przenoszą się na ludzi i zwierzęta;
2) czy są widoczne objawy choroby lub zmiany stanu ogólnego, na podstawie których mięso zwierzyny łownej mogłoby zostać uznane za nienadające się do konsumpcji publicznej;
3) czy są oznaki, które wskazują na to, że zwierzęciu były podawane substancje o działaniu farmakologicznym lub, że zwierze otrzymywało inne substancje, które mogą przedostawać się do mięsa i z powodu których może ono nie spełniać norm higienicznych do konsumpcji publicznej lub, że istnieje uzasadnione podejrzenie obecności pozostałości biologicznych lub innych trujących substancji.
Korpus odstrzelonej zwierzyny łownej należy schłodzić do +7 °C i w terminie 24 godzin wysłać do obiektu zajmującego się obróbką, w którym zostanie zbadany, oceniony i oznakowany. Jeśli temperatura zewnętrzna nie pozwala dostatecznie szybko osiągnąć temperatury + 7 °C w głębi mięsa, należy mięso jak najszybciej, a najpóźniej 10 godzin po odstrzale, umieścić w odpowiednim urządzeniu chłodniczym.
Żródło: Głowny Inspektorat Weterynarii