Pomimo kryzysu politycznego i gospodarczego, w 2014 r. Ukraina zdołała zwiększyć produkcję drobiu o 7% do 964 tys. ton. Wzrósł również znacząco eksport – o 17% do 165 tys. ton. Służby zagraniczne Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) prognozują jednak, że w 2015 r. tempo wzrostu produkcji i eksportu zostanie znacznie spowolnione, głównie ze względu na wahania kursów walut oraz słabnące spożycie krajowe, donosi FAMMU/FAPA.
Znaczna dewaluacja hrywny (z 81,1 UAH/USD w styczniu do 26,5 UAH/USD w lutym br.) spowodowała problemy dla małych i średnich producentów, którzy sprzedają swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym, lecz sprowadzają surowce do produkcji zza granicy (np. leki, dodatki paszowe, sprzęt). W 2014 r. duże zakłady eksportujące swoje produkty na rynki europejskie i bliskowschodnie były w stanie osiągnąć znaczne dochody, lecz ponosiły także straty związane ze spłatą walutowych kredytów bankowych oraz wzrostem nakładów. Produkcja drobiu na Ukrainie jest zdominowana przez dwa duże zakłady – MHP i Agromars. Większość zakładów znajdujących się na terenach wschodnich, będących poza kontrolą rządu centralnego, zmuszona była w 2014 r. wstrzymać produkcję.
Dochody ukraińskich konsumentów nadal spadają, jednak spożycie drobiu utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2014 r. nawet umiarkowanie wzrosło (o 4% do 854 tys. ton). Zmniejszył się natomiast popyt na droższe mięso czerwone. W 2015 r. spożycie drobiu na Ukrainie ustabilizuje się na poziomie ok. 850 tys. ton, możliwy jest również nieznaczny wzrost wywozu (+3% do 170 tys. ton). Na pozytywne wyniki w eksporcie będą miały wpływ spadek nakładów ze źródeł krajowych (kosztów pracy, pasz, energii, wody itp.). Eksport będzie nadal głównym źródłem dochodów dla dużych producentów. Największymi odbiorcami drobiu z Ukrainy w 2014 r. były Irak (20% udział), Uzbekistan (14%), Kazachstan (11%), Mołdawia (8%) i Holandia (8%). Mniejsze ilości kierowano również do Niemiec, Irlandii i do innych krajów. Ukraina prawdopodobnie wypełni w tym roku w całości unijny bezcłowy kontyngent importowy. Rola Rosji jako rynku zbytu dla ukraińskiego drobiu staje się marginalna z 4% udziałem w 2014 r. Jeśli bariery w handlu utrzymają się, w 2015 r. Ukraina nie będzie eksportowała drobiu do Rosji.
Dewaluacja hrywny będzie miała negatywny wpływ na import, który w 2015 r. obniży się prawdopodobnie o 27% do 40 tys. ton. Popyt importowy będzie nadal skoncentrowany na tańszych produktach do dalszego przetwórstwa, głównie podrobach, które stanowią ok. trzy czwarte całkowitego przywozu. Głównymi dostawcami drobiu na Ukrainę będą państwa UE (ponad 75% udziału w imporcie), w tym Niemcy (37% udział), Polska (24%), Węgry (9%), Wielka Brytania (8%), Holandia (7%). Amerykanie utracą udział w ukraińskim rynku z 22% do 8%.