Parlament Europejski głosował dzisiaj nad rezolucją zaproponowaną przez posła do PE Norberta Linsa (EPL,DE) w sprawie inicjatywy„EndofCageAge”. Parlament Europejski w większym stopniu skupił się na problemach wynikających z ewentualnej realizacji tej inicjatywy niż na „marketingu politycznym”.
Copa i Cogeca pochwaliły rezolucję zaproponowaną przez Norberta Linsa, gdyż odnosi się ona do wielu wymiarów tego zagadnienia, które jest zbyt złożone, by można je było sprowadzić do jednego sloganu. Rezolucja wzywa do dalszej współpracy z unijnym sektorem hodowli, który już przestrzega najwyższych norm dobrostanu zwierząt na świecie. Ronicy działają dynamicznie i mimo ograniczonych środków i w ramach panujących realiów gospodarczych starają się stosować najlepsze sposoby poprawy dobrostanu zwierząt.
W swojej rezolucji Parlament Europejski ostrzega Komisję przed paradoksami, które pominięto w debacie publicznej, poczynając od przywozu. Odpowiedź Parlamentu jest jasna - na dzień dzisiejszy raczej „nie ma możliwości weryfikacji ” warunków hodowli w krajach trzecich. Parlament Europejski zwrócił się do Komisji o ponowną ocenę już podpisanych umów handlowych w świetle rozwoju sytuacji klatek. Czy będzie to jednak możliwe, jeśli UE zawarła ponad 60 umów dwustronnych?
W reakcji na wyniki głosowania sekretarz generalny Copa i Cogeca, PekkaPesonen powiedział:
„Rezolucja Parlamentu zwraca uwagę na ograniczenia tej inicjatywy. Rolnicy są gotowi na przeprowadzenie dalszych inwestycji, pod warunkiem, że nie zagrożą one ich przetrwaniu. Trudno będzie zareagować na tę inicjatywę i utrzymać spójność działań UE. Komisja Europejska będzie musiała wykazać, w jaki sposób uniknie podwójnych standardów względem produktów importowanych, równocześnie tłumacząc, wj aki sposób chce chronić drobnych producentów rolnych, dla których te zmiany będą bardzo trudne i jak ma zamiar utrzymać stabilne ceny żywności”.
Komisja Europejska musi uwzględnić różne potrzeby poszczególnych sektorów hodowli, a także ekonomiczne warunki wstępne, które obejmują zarówno ceny zbytu jak i wymagane inwestycje.
Dlatego też Copa i Cogeca są zadowolone z apelu Parlamentu Europejskiego o przeprowadzenie kompleksowej, opartej na dowodach oceny skutków, spoczywającej na solidnym fundamencie naukowym i gospodarczym, przed przyjęciem terminu wycofania klatek.