Zgodnie z przepisami projektu ustawy, który dnia 9 lipca 2019 r. wpłynął do Sejmu, towary i usługi opodatkowane dotychczas w systemie „odwrotnego obciążenia” mają zostać opodatkowane na zasadach ogólnych, przy jednoczesnym obowiązku realizacji płatności z tytułu faktur, w których kwota należności ogółem (brutto) przekracza 15 tysięcy złotych, za pośrednictwem systemu podzielonej płatności.
Zgodnie z założeniami projektu mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany obowiązkowo m.in. do:
-wyrobów ze stali,
-odpadów, złomu oraz surowców wtórnych,sprzętu elektronicznego oraz niektórych akcesoriów (procesory, telefony komórkowe, komputery, tablety, tusze, tonery, dyski twarde),
-części i akcesoriów do samochodów i motocykli,paliw przeznaczonych do napędu silników spalinowych, olejów opałowych oraz olejów smarowych
-usług budowlanych.
Dodatkowym obowiązkiem, jaki przewidują nowe regulacje, jest umieszczenie na fakturach adnotacji o treści „mechanizm podzielonej płatności”.
Dozwolone będzie dokonywanie przelewów zbiorczych w odniesieniu do faktur otrzymanych od tego samego dostawcy w okresie nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Kolejnym ważnym z punktu widzenia podatnika obowiązkiem nakładanym w wyniku tej ustawy jest zobowiązanie podatników, do których mają zastosowanie przepisy o obowiązkowej płatności podzielonej – a więc wszystkich, niezależnie od miejsca siedziby – do posiadania rachunku bankowego.
W odnieseniu do podatników niemających w Polsce siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przewidziano możliwość zwrotu kosztów prowadzenia takiego rachunku.
Istotnym jest również fakt, że niewywiązywanie się z obowiązków przewidzianych w projekcie ustawy będzie skutkowało surowymi restrykcjami.
Projekt przewiduje bowiem w przypadku:
1. nabywcy, który wbrew obowiązkowi nie użyje mechanizmu split payment – sankcje w postaci:
-
braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (od stycznia 2020 r.),
-
dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT wykazanej na danej fakturze, w przypadku gdy sprzedawca nie rozliczy całej kwoty podatku wynikającej z faktury,
-
sankcji karnej, tj. kary grzywny do 720 stawek dziennych (w 2019 r. kwota ta może wynieść nawet do 21,6 mln złotych),
2. sprzedawcy, który wbrew nakazowi nie umieści na wystawionej fakturze informacji o obowiązkowej podzielonej płatności – sankcję w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT wykazanej na danej fakturze.
Źródło: bpcc.org.pl
Partner portalu