Od początku roku do końca marca Irlandczycy wyeksportowali około 58 tys. sztuk bydła, tj. o 15% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Eksport cieląt odsadzonych oraz opasów obniżył się o 4,5 tys. sztuk, natomiast wywóz bydła dorosłego zmniejszył się o mniej niż 1 tys. sztuk.
Wysyłki cieląt obniżyły się o 12% do około 45 tys. sztuk, stanowiąc tym samym 66% całego eksportu bydła. Głównym rynkiem zbytu bydła z Irlandii była Holandia oraz Wielka Brytania, a także Hiszpania, Włochy i Francja.
Wywóz bydła do Wielkiej Brytanii zwiększył się o 31% do ponad 17 tys. sztuk, w tym większość trafiła do Irlandii Północnej. Na wzrost eksportu w tym kierunku złożył się 23% skok wywozu bydła dorosłego, a także cieląt odsadzonych oraz bydła opasowego.
Eksport do Holandii zwiększył się o 8% do blisko 26 tys. sztuk (w tym zanotowano 26% wzrost eksportu cieląt). Zmniejszył się za to wywóz bydła z Irlandii do Hiszpanii oraz Włoch. Wysyłki żywca wołowego do krajów trzecich ukształtowały się na poziomie 2 tys. sztuk, i były znacząco mniejsze niż przed rokiem.
Najwięcej tych zwierząt trafiło do Afryki Północnej, jednakże mniej niż w analogicznym okresie 2014 r. Sytuację wywozu w tym kierunku ratował wzrost eksportu bydła do Tunezji.
Źródło: FAMMU/FAPA