Sytuacja na rynkach UE wieprzowiny w czerwcu 2021 r. - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Sytuacja na rynkach UE wieprzowiny w czerwcu 2021 r.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii KOWR od połowy czerwca ma miejsce spadek cen zakupu trzody chlewnej na rynku unijnym, zwłaszcza u największych producentów i eksporterów tego żywca. W okresie  21–27.06.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 160,63 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej. Był to poziom cen o 2% niższy niż tydzień wcześniej, o 3% niższy niż przed miesiącem oraz o 1% niższy niż przed rokiem. Wśród największych unijnych eksporterów duże tygodniowe spadki cen odnotowano w Polsce (o 4,6%), Niderlandach (o 4,5%) i Danii (o 3,5%), a nieco mniejsze we Francji (o 0,6%). Natomiast w Niemczech i Hiszpanii cena tego żywca w ciągu tygodnia praktycznie nie uległa zmianie. W Polsce cena żywca tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 148,88 EUR/100 kg i była o 11,75 EUR niższa od średniej ceny w UE i o 8,13 EUR niższa niż w Niemczech.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w Polsce za żywiec wieprzowy przeciętnie płacono 5,14 zł/kg, o 4% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9% mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. cena tego żywca była o 7% niższa.

W czwartym tygodniu czerwca br. przeciętna cena sprzedaży półtusz wieprzowych w Polsce ukształtowała się na poziomie 7,43 zł/kg, o 6% niższym niż tydzień wcześniej i o 9% niższym niż w końcu maja br. Półtusze były również o 7% tańsze niż przed rokiem.


Autor: Źródło: KOWR

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.