W dn. 1 stycznia 2013 r. w UE weszły w życie postanowienia dyrektywy Rady 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń, odnoszące się do systemów utrzymania loch.
Zgodnie z tymi przepisami, od początku tego roku kojce pojedyncze dla loch i loszek prośnych powinny zostać wycofane i zastąpione grupowym systemem utrzymania. Do państw członkowskich deklarujących po 1 stycznia br. 100% stopień dostosowania do wymogów dyrektywy należą Wielka Brytania, Szwecja, Luksemburg, Austria i Estonia. Kraje z północnej części UE zgłaszają również wysoki stopień dostosowania – np. Holandia – 93%, Dania – 94%, Niemcy i Czechy – blisko 100%. Gorsza sytuacja ma miejsce w państwach z południa Europy – np. Hiszpania deklaruje 85% dostosowanie, a Francja i Włochy – tylko niecałe 50%. Brakuje szczegółowych danych dotyczących krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, przy czym duże gospodarstwa produkcyjne z tego regionu są już w większości dostosowane.
Stopień przygotowania w Polsce jest dość wysoki. Zakaz utrzymywania loch w kojcach pojedynczych w okresie od 4 tygodnia po pokryciu do tygodnia przed wyproszeniem obowiązuje od maja 2004 r. Przepis ten dotyczy gospodarstw oddanych do użytku lub modernizowanych po 1 stycznia 2003 r.
Według prognoz, wprowadzenie nowych przepisów spowoduje w tym roku redukcję pogłowia loch w UE o 5-10% w porównaniu ze stanem z 2011 r. Przełoży się to na spadek liczby sprzedanych prosiąt oraz tuczników.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Pig Progress