Pod koniec ubiegłego roku unijne władze wyraziły zgodę na import drobiu z Ukrainy na rynek UE. Ukraińskie zakłady produkcyjne szykują się do rozpoczęcia wysyłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Eksperci prognozują, że otwarcie unijnego rynku będzie dużym impulsem dla rozwoju branży drobiarskiej na Ukrainie.
Największy ukraiński zakład produkcyjny mięsa drobiu – Mironovskij Chleboproduct (MHP) szacuje, że roczne dostawy drobiu z zakładu na unijny rynek sięgną w przyszłym roku 20 tys. ton, a udział eksportu w całkowitej produkcji wzrośnie z 20% do 30%. Tegoroczny poziom produkcji firmy ma wzrosnąć o 15% do 460 tys. ton, dzięki uruchomieniu nowego zakładu w obwodzie winnickim. MHP może otrzymać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego grant w wysokości 85 mln EUR na zwiększenie produkcji pasz w tym zakładzie.
W nachodzących latach ukraińscy producenci drobiu mogą eksportować do UE ok. 30 tys. ton drobiu rocznie, co stanowi 4% unijnego importu drobiu ogółem i 0,3% rocznego spożycia. Pomimo niskiego udziału, rynek UE jest bardzo obiecujący, ceny drobiu we Wspólnocie są o ok. 19% wyższe niż obecnie na Ukrainie (2,17 EUR/kg). Pomimo ceł przywozowych UE w wysokości 300 EUR/t dla filetów kurcząt oraz 150-200 EUR/t dla elementów kurcząt, ukraiński drób będzie na unijnym rynku bardzo konkurencyjny. Wyższy poziom dostaw ukraińskiego drobiu na rynek unijny będzie możliwy po zatwierdzeniu umowy o wolnym handlu UE z Ukrainą i zniesieniu barier celnych.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. World Poultry