Największy ukraiński zakład drobiarski Myronivsky Hliboproduct (MHP) może w listopadzie br. rozpocząć eksport mięsa kurcząt do UE jak podaje FAMMU/FAPA. Zezwolenie na przywóz z Ukrainy do UE mięsa drobiu, produktów drobiowych oraz jaj i produktów jajecznych nastąpiło na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 88/2013 z dn. 31 stycznia 2013 r. Następnych kilka miesięcy trwały jednak procedury formalne dopuszczające eksport. Negocjacje w sprawie importu drobiu z Ukrainy do UE rozpoczęły się w 2008 r., a unijne inspekcje ukraińskich zakładów drobiarskich były przeprowadzane od 2009 r. Otwarcie rynku UE to duża szansa na zwiększenie ukraińskiego eksportu drobiu. Jest to również alternatywa wobec dostaw do krajów Unii Celnej, głównie Rosji, która jest przeciwna stowarzyszeniu Ukrainy z UE i wprowadzała restrykcje wobec importu niektórych ukraińskich towarów. Dzięki eksportowi do UE, ukraińskie zakłady przetwórstwa jaj – Avangard i Ovostar będą mogły podwoić swoje moce przerobowe, a firma MHP rozważa w niedługim czasie zakup zakładu przetwórstwa mięsa w jednym z państw UE. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa prognozowało wcześniej, że w 2013 r. miejscowi producenci będą mogli dostarczyć do UE 20 tys. ton mięsa drobiu. Obecnie wiadomo już, że wolumen wysyłek będzie znacznie niższy. Jeśli jednak zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa między UE i Ukrainą, od 2014 r. ukraińscy producenci będą mogli sprzedawać na unijnym rynku 40 tys. ton mięsa drobiu rocznie.
W ciągu 3 kwartałów 2013 r. firma MHP zanotowała bardzo dobre wyniki w zakresie produkcji i sprzedaży mięsa drobiu. W porównaniu do tego samego okresu 2012 r. produkcja wzrosła o 18% do ok. 347 tys. ton, a sprzedaż była o 19% wyższa i wyniosła 325 tys. ton. Wzrost produkcji miał miejsce głównie w nowym zakładzie w Winnicy. Strategią firmy jest wzrost eksportu, a w okresie od stycznia do września br. sprzedaż na rynki zagraniczne zwiększyła się ponaddwuipółkrotnie w skali roku do 84,8 tys. ton. MHP poszukuje nowych rynków zbytu w Azji, na Bliskim Wschodzie, a ostatnio również w UE. Średnia cena sprzedaży mięsa kurcząt z MHP w 3 kwartałach br. spadła wobec analogicznego okresu 2012 r. o 6% do 16,21 UAH/kg (1,43 EUR/kg, bez VAT). Oprócz produkcji mięsa drobiu, MHP specjalizuje się również w uprawie zbóż (kukurydza, pszenica) i roślin oleistych (słonecznik, rzepak i soja). Dzięki korzystnym warunkom pogodowym oraz poprawie produktywności, tegoroczne zbiory będą wyższe niż przed rokiem i znacznie wyższe od średniej krajowej. Dostępność pasz z własnej produkcji będzie sprzyjała konkurencyjności produkcji drobiarskiej zakładu.
Równie dobre wyniki za 3 kwartały br. przestawiła również ukraińska firma specjalizująca się w produkcji i przetwórstwie jaj – Ovostar. Pogłowie kur niosek w gospodarstwach należących do firmy wzrosło w ciągu roku o 41% do 3,74 mln szt. Produkcja jaj w tym czasie zwiększyła się o 32% do 648 mln szt., a ich sprzedaż był o 16% wyższa – 410 mln szt. Średnia cena sprzedaży jaj z firmy wzrosła o 3% do 0,651 UAH/szt. (0,057 EUR/szt.). Lepszy niż przed rokiem rezultat zanotowano również w segmencie przetwórstwa jaj, wolumen jaj przetworzonych zwiększył się wobec 3 kwartałów 2012 r. o 29% do 199 mln szt., a sprzedaż przetworów jajecznych była o połowę wyższa i przekroczyła 5 tys. ton. Ovostar wdraża obecnie program inwestycyjny na lata 2012-2013, w przyszłym roku planowane jest jego zakończenie.