W dniu 8 lipca 2014 r., w Algierze, w siedzibie Dyrekcji Służb Weterynaryjnych Algierii, odbyło się spotkanie delegacji polskiej pod przewodnictwem Pana Krzysztofa, Jażdżewskiego, Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii z delegacją algierską, pod przewodnictwem Pana Karim’a Boughalem’a, Szefa Służb Weterynaryjnych Algierii, podaje Główny Inspektorat Weterynarii.
W trakcie ww. spotkania uzgodniono wzory następujących świadectw zdrowia:
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla bydła hodowlanego eksportowanego do Algierii;
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla bydła opasowego eksportowanego do Algierii;
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla eksportowanego do Algierii świeżego mięsa wołowego chłodzonego lub mrożonego z kością lub bez kości/ mięsa wołowego chłodzonego lub mrożonego pakowanego próżniowo z kością lub bez kości;
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla wywozu produktów z mięsa drobiowego poddanych obróbce termicznej w wysokiej temperaturze lub niepełnej obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, z wyłączeniem podrobów, do Algierii;
- świadectwa sanitarnego dla mleka i produktów mlecznych, w tym mleka dla niemowląt, wywożonych do Algierii.
Jednocześnie przyjęto zobowiązanie, iż do końca lipca 2014 r. zostaną uzgodnione i parafowane wzory następujących dwóch świadectw zdrowia:
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla produktów poddanych obróbce termicznej w wysokiej temperaturze lub niepełnej obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, z udziałem mięsa drobiowego, wołowego i owczego, wywożonych do Algierii;
- weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla eksportowanego do Algierii świeżego mięsa wołowego chłodzonego lub mrożonego z kością lub bez kości/ mięsa wołowego chłodzonego lub mrożonego z kością lub bez kości i wątroby schłodzonej, pakowanych próżniowo.
Ponadto przekazano stronie algierskiej informację dotyczącą aktualnych uregulowań prawnych w Polsce i w UE odnoszących się do uboju bez ogłuszania. Zwrócono uwagę na dopuszczenie w Polsce uboju z odwracalnym ogłuszaniem z użyciem ogłuszania elektrycznego. Przekazano stronie algierskiej specyfikację techniczną dotyczącą ww. zagadnienia.
Dodatkowo poinformowano stronę algierską o gotowości Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet-PIB) do przeprowadzenia panelu szkoleniowego dla służb weterynaryjnych Republiki Algierii.
Jednocześnie zaproponowano stronie algierskiej powołanie polsko-algierskiej grupy roboczej ekspertów weterynaryjnych, w oparciu o postanowienia zawarte w Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, podpisanym w dniu 30 marca 2011 r. Spotkania ww. grupy odbywałyby się raz w roku, naprzemiennie w Polsce i w Algierii. Data pierwszego ewentualnego spotkania zostałaby ustalona podczas wizyty GLW Algierii w Polsce.
Pan Krzysztof Jażdżewski także zaprosił GLW Algierii do złożenia wizyty w Polsce. Wstępnie termin ww. wizyty został zaplanowany na miesiąc wrzesień 2014 r.