Rada Europejska w dniu 10 kwietnia 2019 r. podjęła decyzję o przedłużeniu negocjacji wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Zgodnie z powyższą decyzją Wielkiej Brytanii pozostanie członkiem UE do 31 października 2019 r.
W przypadku, jeśli umowa o wystąpieniu zostanie zaakceptowana przez Izbę Gmin wcześniej i umowa wyjścia zostanie ratyfikowana przez UE-27, „brexit” nastąpi wcześniej, z okresem przejściowym.
W związku z tym wystąpienie powinno mieć miejsce pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu procedur ratyfikacji lub w dniu 1 listopada 2019 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Jednocześnie, jeżeli Wielka Brytania nadal będzie państwem członkowskim w dniach 23-26 maja 2019 r. i jeżeli nie ratyfikuje umowy o wystąpieniu do dnia 22 maja 2019 r., będzie miała obowiązek przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego zgodnie z prawem Unii. W przypadku gdy te wybory w Wielkiej Brytanii nie odbędą się, przedłużenie powinno wygasnąć z dniem 31 maja 2019 r.
Przygotowanie do wystąpienia leży nie tylko w gestii unijnych i krajowych władz, lecz dotyczy również podmiotów prywatnych.
Ze względu na liczne wątpliwości, w szczególności w odniesieniu do ustalenia ewentualnej umowy wyjścia, przypomina się podmiotom o prawnych konsekwencjach, które powinny być wzięte pod uwagę po tym, jak Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim.
Źródło: GIW