Sklepy Carrefour w Polsce przekazują blisko 400 ton bioodpadów kwartalnie do kompostowni. Odpady bio to nienadające się do sprzedaży warzywa i owoce, które dzięki działaniom Carrefour nie trafiają na składowisko, ale są przetwarzane na kompost wykorzystywany m.in. do użyźniania terenów miejskich, rekultywacji terenów zdegradowanych oraz do celów rolniczych.
Inicjatywa „Gospodarowanie odpadami BIO” zapoczątkowana została w 2012 roku w hipermarkecie w Tczewie, który jako pierwszy podpisał umowę o współpracy z lokalną kompostownią. Obecnie w inicjatywę zaangażowanych jest już 28 hiper- i supermarketów Carrefour z województw: małopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego i podkarpackiego. Sklepy regularnie przekazują nienadające się do sprzedaży warzywa i owoce do lokalnych kompostowni lub do operatora specjalizującego się w gospodarowaniu odpadami, jeśli w pobliżu sklepu nie ma przedsiębiorstwa zajmującego się przetwarzaniem odpadów bio. Następnie operator przekazuje bioodpady do współpracujących z nim kompostowni.
Prowadząc efektywną gospodarkę bioodpadami Carrefour przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska. Zamiast tego warzywa i owoce nienadające się do dalszej sprzedaży poddawane są recyklingowi organicznemu, a pozyskiwany z nich kompost jest stosowany m.in. do rekultywacji obszarów zdegradowanych oraz do celów rolniczych.
Źródło: Carrefour