W II kwartale 2019 roku odnotowano 94 385 rejestracji podmiotów gospodarczych, tj. o 5,6% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku oraz 131 upadłości podmiotów gospodarczych, tj. o 26,0% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.
Liczba rejestracji podmiotów gospodarczych w II kwartale 2019 r. wyniosła 94 385 i była o 5,6% mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W II kwartale 2019 r. zaobserwowano mniejszą liczbę rejestracji niż rok wcześniej w sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 12,1%), informacji i komunikacji (o 8,4%), transporcie i gospodarce magazynowej (o 7,5%), usługach (o 7,4%), zakwaterowaniu i gastronomii (o 5,8%), oraz przemyśle (o 5,8%). Wzrost liczby rejestracji nastąpił jedynie w budownictwie (o 0,8%). Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 86,9% wszystkich rejestracji podmiotów gospodarczych.
Liczba upadłości podmiotów gospodarczych w II kwartale 2019 r. wyniosła 131 i była o 26,0% niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost liczby upadłości zanotowano w usługach (21 wobec 17) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (4 wobec 2). Największy spadek liczby upadłości nastąpił w przemyśle (26 wobec 41), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (44 wobec 51), budownictwie (19 wobec 24), transporcie i gospodarce magazynowej (9 wobec 10). Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, ponad 62% stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dane prezentowane w niniejszym opracowaniu są przygotowywane zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Eurostat i zawierają informacje dotyczące rejestracji i upadłości podmiotów gospodarczych o przeważającym rodzaju działalności zaliczanym według PKD 2007 do sekcji od B (górnictwo i wydobywanie) do S (pozostała działalność usługowa) z wyłączeniem sekcji O (administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne) oraz działu 94 (działalność organizacji członkowskich). W opracowaniu wprowadzono dodatkowe grupowania w stosunku do ogólnie przyjętych przekrojów klasyfikacyjnych, ujmując pod pojęciem: „przemysł” sekcje: górnictwo i wydobywanie (sekcja B), przetwórstwo przemysłowe (sekcja C), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (sekcja D), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja (sekcja E); „usługi” sekcje: działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), obsługa rynku nieruchomości (sekcja L), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (sekcja M), administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N); „pozostałe sekcje” sekcje: edukacja (sekcja P), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q), kultura, rozrywka i rekreacja (sekcja R), pozostała działalność usługowa (sekcja S z wyłączeniem działu 94 działalność organizacji członkowskich). Liczba upadłości w danym kwartale dotyczy podmiotów gospodarczych, wobec których zostało wydane, w danym kwartale przez właściwy Sąd Rejonowy, postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Liczba rejestracji w danym kwartale dotyczy podmiotów gospodarczych, które zostały w danym kwartale wpisane do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Rejestracje obejmują także osoby fizyczne, które zlikwidowały i ponownie podjęły działalność gospodarczą.
Źródło: GUS