Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 13 grudnia 2016 r. potwierdzono wystąpienie drugiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie indyków. Gospodarstwo,
w którym stwierdzono ognisko choroby, znajduje się w gminie Deszczno (powiat gorzowski, województwo lubuskie), w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym wokół gospodarstwa, w którym wyznaczono pierwsze ognisko HPAI w tym roku.
Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z tego gospodarstwa, zostało wykonane
w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Służby weterynaryjne wdrażają w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane
w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Główny Lekarz Weterynarii ponownie przypomina wszystkim hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, że z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków,
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
- stosować w gospodarstwie wyłącznie przeznaczone do tego celu odzież i obuwie ochronne,
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii