W 2016 r. eksport świeżego mięsa wołowego z Brazylii pozostał na relatywnie niezmienionym poziomie w stosunku do wywozu sprzed roku, wynosząc 1,08 mln ton. Był on równocześnie nieznacznie tylko większy w porównaniu z eksportem tego gatunku mięsa z Australii (1,02 mln ton).
Brazylijczycy zwiększyli znacząco wysyłki wołowiny na rynki otwarte w 2015 r., tj. do Chin oraz Arabii Saudyjskiej. Zmniejszył się za to wywóz do Rosji (ze względu na osłabienie rubla oraz pogarszające się wyniki gospodarcze, wynikające z niskich cen ropy) oraz Wenezueli (ze względu na spadek cen ropy oraz „dołującą” gospodarkę). Eksport do Rosji obniżył się o 23% do 131 tys. ton, natomiast do Wenezueli spadł aż o 76% do 23 tys. ton. Mniej brazylijskiej wołowiny trafiło także do Iranu oraz Egiptu, odpowiednio o 3% do 95 tys. ton i o 7% do 165 tys. ton. Zwiększył się za to eksport tego gatunku mięsa do Hongkongu (wzrost o 10% do 181 tys. ton) oraz do Chin (wzrost o 70% do 166 tys. ton).
Trzeba podkreślić, że od czasu otwarcia rynku chińskiego na wołowinę z Brazylii, część wysyłek, która kierowana była poprzednio „bocznymi drogami” przez Hongkong, teraz oficjalnie sprzedawana jest na rynek Państwa Środka. W 2016 r. do Chin i Hongkongu trafiło łącznie 347 tys. ton brazylijskiej wołowiny, co stanowiło 32% całego eksportu tego gatunku mięsa z Brazylii. Dla porównania Australijczycy wyeksportowali w tym kierunku 94 tys. ton mięsa wołowego. Chiny były w tym czasie czwartym największym rynkiem zbytu na wołowinę dla Australijczyków. Australia wykorzystywała swoją przewagę nad Brazylią w dostawach wołowiny do Japonii (największy rynek zbytu) oraz Korei Południowej (trzeci największy rynek zbytu). Brazylia nadal nie posiada prawa dostępu dla wołowiny do obu wspomnianych rynków zbytu. Po otwarciu rynka amerykańskiego na świeżą wołowinę
z Brazylii w 2016 r., eksport tego rodzaju mięsa do USA był skromny, wynosząc zaledwie 846 ton.
Źródło: FAMMU/FAPA