W związku z propozycjami nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Polska Izba Handlu wyjaśnia, czym są systemy franczyzowe w Polsce.
26 września br. NSZZ Solidarność skierowała do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo z prośbą o nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wskazuje się tam: „franczyzobiorcy są objęci zakazem o którym mowa w Ustawie, ponieważ prowadzą działalność gospodarczą na cudzy rachunek”.
Jest to stwierdzenie wprowadzające w błąd oraz pokazujące kompletne oderwanie autorów tego pisma od realiów rynku. Tego typu zarzuty wynikają jedynie z braku wiedzy i zrozumienia, czym naprawdę są systemy franczyzowe. Każdy sklep działający we franczyzie, to działający na własny rachunek polski przedsiębiorca, który płaci podatki w Polsce. Wybiera on model biznesowy prowadzenia swojego sklepu oparty o sprawdzone rozwiązania w organizacji, która wspiera go i ułatwia działanie, jednocześnie redukując ryzyko i koszty oraz pomaga w nawiązaniu walki konkurencyjnej z największymi graczami na rynku – sieciami zagranicznych dyskontów. Nawet jeżeli sieć franczyzowa należy do podmiotu zagranicznego nie wolno zapominać, że składa się z polskich przedsiębiorców, którzy wybrali taki model, aby dzięki niej móc prowadzić swój biznes. Uderzenie we franczyzę umocni i tak silną już przewagę dyskontów. Małe sklepy mogą konkurować z dyskontami, bo łączą się w grupy zakupowe i sieci franczyzowe. W przypadku zamawiania większej ilości towarów wzrastają możliwości negocjacyjne, w grupie można zaopatrzyć się w lepszych cenach niż w pojedynkę. Franczyza to nie tylko ceny ale i know how, szkolenia i wsparcie marketingowe. Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że każdy przedsiębiorca działający w ramach franczyzy działa na własny rachunek, co między innymi potwierdza fakt, że ponosi on ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Wszelkie tezy sugerujące, że franczyzobiorcy prowadzą działalność na cudzy rachunek mijają się z prawdą.
Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu