Biuro Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rijadzie, organizuje wyjazd Misji Handlowej do Arabii Saudyjskiej w terminie 10 – 14 października 2015 r., na Międzynarodowe Targi Żywnościowe SAUDI AGROFOOD 2015.
The 22nd International Trade Exhibition for Food Products Ingredients & Technologies (22-gie Międzynarodowe Targi Żywności, Składników Pożywienia i Technologii) które odbędą się w Rijadzie w terminie 11 – 14 października 2015 r.
W trakcie imprezy uczestnicy będą mogli:
- przeprowadzić akwizycję eksportowo-importową w ramach Misji Handlowej, która odwiedzi Targi;
- zaprezentować oferty eksportowe na własnych stoiskach wystawienniczych;
- przeprowadzić akwizycję eksportowo-importową na wspólnym stoisku WPHiI Ambasady RP w Rijadzie, gdzie będą dogodne warunki do indywidualnych rozmów handlowych.
Międzynarodowe Targi SAUDI AGROFOOD 2015, to największa impreza branży żywnościowej w regionie Bliskiego Wschodu. Stanowią połączenie trzech oddzielnych, ale połączonych w jedną całość ekspozycji, prezentujących oferty przedsiębiorstw przemysłu rolno-spożywczego, spożywczego oraz dostawców wyposażenia i usług na potrzeby tego przemysłu: od produkcji żywności poprzez jej przetwarzanie, opakowanie, marketing, po dystrtybucję hurtową i detaliczną.
Impreza stwarza doskonałą okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów z najważniejszymi decydentami saudyjskiego sektora rolno-spożywczego.
Równolegle z SAUDI AGROFOOD 2015, odbędą się dwie imprezy towarzyszące:
SAUDI AGRICULTURE
The 34th International Trade Show for Agriculture, Water & Agro-Industry
(34 Międzynarodowe Targi Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Przemysłu maszyn rolniczych)
SAUDI FOODPACK
The 5th International Trade Show for Food Processing and Packaging
(4 Międzynarodowe Targi Przemysłu Przetwórstwa Żywności i Produkcji Opakowań)
Ubiegłoroczne targi zorganizowano na powierzchni wynoszącej 15 tysięcy metrów kwadratowych. Impreza zgromadziła 350 wystawców z 38 krajów świata, a 13 państw zrealizowało ekspozcję w ramach pawilonów narodowych.
Do udziału w Misji Handlowej do Arabii Saudyjskiej zapraszamy szczególnie przedsiębiorstwa działające w następujących segmentach szeroko-pojętego rynku rolno-spożywczego. Zakres branżowy trzech imprez targowych jest następujący:
SAUDI AGRICULTURE:
- Budownictwo rolne; Hodowla zwierząt, usługi weterynaryjne; Produkcja miodu, farmy pszczele, Finansowanie rolnictwa, usługi bankowe; Żywność, usługi dla rolnictwa; Maszyny i sprzęt dla produkcji rolnej; Nauka i kształcenie na potrzeby gospodarki rolnej; Narzędzia i części zamienne dla sektora rolno-spożywczego; Gospodarka hodowlana i łowiectwo; Nawozy sztuczne i chemikalia; Chłodnie i magazynowanie zbiorów; Usługi konsultingowe i informacyjne; Nabiał i wyposażenie mleczarni oraz zakładów produkcji nabiału; Konina i usługi dla stadnin końskich; Pasze, dodatki do pasz i systemy podawania karmy; Rybołówstwo; Produkcja kwiatów; Cieplarnie; Systemy produkcyjne i transport; Sadownictwo, produkcja owoców i warzyw; Nawadnianie i wyposażenie dla architektury krajobrazu; Szkółki, zabezpieczanie zbiorów; Farmy organiczne; Rośliny i środki ochrony roślin; Leki weterynaryjne; Gospodarka wodna; Leśnictwo
SAUDI AGROFOOD:
- Wyroby piekarnicze; Słodycze, czekolada; Wyroby do szybkiego przyrządzenia; Wyroby mleczne, nabiał; „Fast food” i przekąski; Żywność sprzedawana w systemie franszyzy; Świeża żywność, konserwy, wyroby suszone; Mrożonki; Zdrowa żywność, produkty naturalne; Mięso i drób; Produkty świeże i organiczne; Maszyny i urządzenia do przetwórstwa i ekspozycji żywności w punktach handlowych; Soki i napoje; Kawa, herbata.
SAUDI FOOD PACK:
- Wyposażenie piekarni;
- Opakowania dóbr konsumpcyjnych;
- Maszyny do wprowadzenia nadzienia;
- Sprzęt do opakowań;
- Maszyny i urządzenia dla przetwórstwa żywności;
- Maszyny do opakowań przemysłowych;
- Chłodnictwop przemysłowe;
- Materiały do opakowań, produkty używane w procesie opakowania;
- Pakowaczki i maszyny pakowalnicze.
Atrakcyjność tej imprezy dla wystawców wynika z następujących przesłanek:
- Arabia Saudyjska to największa gospodarka na obszarze Bliskiego Wschodu; kraj o największej liczbie ludności w regionie i zarazem największy rynek żywności - udział żywności w zakupach tamtejszych konumentów wynosi aż 28 procent;
- Konsumpcja żywności w Arabii Saudyjskiej stanowi ponad 60 procent całkowitego ich spożycia w krajach Rady Współpracy Zatoki Perskiej;
- Rokroczny import żywności Arabii Saudyjskiej zamyka się kwotą 24,2 miliarda dolarów USA - 80% zapotrzebowania na produkty żywnościowe pokrywane są importem;
- Prognozy konsumpcji żywności w Arabii Saudyjskiej zakładają wzrost importu tych towarów dio poziomu 35 miliardów rocznie w roku 2020;
- Rynek produktów żywnościowych w Arabii Saudyjskiej rozwija się niezwykle dynamicznie.
Potwierdzeniem tego są następujące wskaźniki wzrostu osiągnięte w roku 2014:
8% - wzrost całkowitego spożycia żywności;
8,7% - wzrost sprzedaży detalicznej;
6,9% - wzrost sprzedaży słodyczy;
10,3% - wzrost sprzedaży wyrobów spożywczych;
8,95% - wzrost sprzedaży żywności opakowanej;
- Dodatkowym elementem stymulującym wzrost saudyjskiego rynku artykułów żywnościowych jest fakt zamieszkiwania i pracy na terenie tego kraju około 7 milionów cudzoziemców, którzy stwarzają zapotrzebowanie na bardzo zróżnicowane produkty żywnościowe.
Źródło: KIG