Polska od lat zaliczana jest do grupy wiodących w Unii Europejskiej producentów gęsi, pierza i puchu gęsiego. Krajowe pogłowie gęsi podlega stosunkowo niewielkim zmianom i kształtuje się w granicach 0,9–1,3 mln szt
Chów gęsi w Polsce jest skoncentrowany przede wszystkim w czterech województwach: kujawsko–pomorskim (188 tys. szt.), łódzkim (165 tys. szt.), wielkopolskim (156 tys. szt.) oraz podlaskim (152 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 68%. Dominującą rasą jest Gęś Biała Kołudzka, która stanowi ponad 90% krajowego pogłowia gęsi i odznacza się bardzo dobrymi przyrostami masy ciała, małą zawartością tłuszczu i znakomitym smakiem.
Polska gęsina, ze względu na jakość jest ceniona przez zagranicznych konsumentów, co przekłada się na popyt eksportowy na ten gatunek mięsa. Najwięcej gęsiny Polska eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Niezmiennie od wielu lat głównym odbiorcą tego mięsa są Niemcy. W 2022 r. na rynek niemiecki sprzedano 10,5 tys. ton polskiej gęsiny o wartości 101 mln EUR, co stanowiło 75% wolumenu i 87% przychodów z eksportu tego asortymentu. Mniejszymi odbiorcami polskiej gęsiny były: Francja, Hongkong, Wielka Brytania i Węgry.
Źródło: KOWR