6 grudnia br. odbyła się w Warszawie konferencja „Polska branża mięsna w grze o Azję: Czy wykorzystamy szanse na sukces?”.
Organizatorem wydarzenia była Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI). W konferencji wzięli udział m.in. przedsiębiorcy i liderzy polskiej branży mięsnej oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Wietnamu, Republiki Korei i Chin.
Wiceminister Jacek Czerniak podczas debaty podkreślił, że mięso i produkty mięsne to polska specjalność i nasz najważniejszy produkt eksportowy, jeżeli chodzi o produkty rolno-spożywcze.
Sekretarz stanu poinformował, że starania resortu rolnictwa doprowadziły do otwarcia następujących azjatyckich rynków:
- filipińskiego – dla mięsa drobiowego;
- wietnamskiego – dla mięsa wołowego oraz mięsa z kaczek i gęsi;
- singapurskiego – dla mięsa wołowego.
Udało się również doprowadzić do poprawienia warunków eksportu mięsa wieprzowego na rynek singapurski.
Wiceminister Czerniak podkreślił, że na zaawansowanym etapie znajdują się także sprawy:
- wznowienia eksportu mięsa drobiowego do Chin na zasadzie regionalizacji w zakresie grypy ptaków HPAI;
- uzgodnień mających na celu rozpoczęcie eksportu mięsa wołowego do Chin;
- możliwości eksportu mięsa drobiowego na rynek koreański.
Wartość eksportu mięsa i podrobów jadalnych ogółem w okresie 9 miesięcy 2024 r. wyniosła blisko 6 mld euro i stanowiła największą pozycję (15 proc.) w wartości eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem. Dysponujemy znaczącymi nadwyżkami produkcyjnymi na rynku mięsa drobiowego i wołowego. Z tego względu poszukiwanie nowych rynków zbytu jest kwestią kluczową dla utrzymania rozwoju tych rynków i zapewnienia opłacalności produkcji.
Wysokie standardy produkcji mięsa w Polsce oraz wysoka jakość oferowanych produktów jest niewątpliwie przewagą konkurencyjną dla naszych towarów na rynkach azjatyckich.
Źródło: MRiRW