W czerwcu 2016 r. w Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzone referendum, a 27 marca 2017 r. rozpoczął się proces wychodzenia z Unii Europejskiej poprzez formalne zawiadomienie Rady Europejskiej o takim zamiarze.
Proces ten jest określany jako „brexit”.
Mówi o tym art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej, gdzie od momentu formalnej notyfikacji rozpoczyna się 2-letni okres, po upływie którego dane państwo przestaje być członkiem Unii Europejskiej. W tym czasie strony – Unia Europejska oraz Wielka Brytania – powinny wynegocjować umowę określającą warunki wystąpienia.
Okres ten może być przedłużony (co kilkukrotnie miało już miejsce) i obecnie, zgodnie z decyzją przywódców UE, data wystąpienia Wielkiej Brytanii została wyznaczona na 31 stycznia 2020 r. (z możliwością przyśpieszenia tego terminu, jeśli brytyjski parlament wcześniej przyjmie umowę o wyjściu).
Wynegocjowana przez strony umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie została dotychczas ratyfikowana przez brytyjski parlament. Jeśli nie stanie się to do końca stycznia 2020 r. lub jeśli obie strony nie zgodzą się na inne rozwiązanie (np. ponowne odsunięcie w czasie tego terminu), nastąpi tak zwany „bezumowny brexit” (lub „twardy brexit”), a unijne prawo przestanie obowiązywać w stosunku do Wielkiej Brytanii i od 1 lutego 2020 r. będzie ona krajem trzecim.
Ze względu na dynamiczną sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii obie strony przygotowują się na taką ewentualność.
Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię może mieć ogromy wpływ nie tylko na pracujących i mieszkających tam Polaków, ale też na polskich przedsiębiorców, którzy obarczeni zostaną dodatkowymi formalnościami celnymi oraz prawnymi. Warto więc juz teraz przygotowywać się na tę sytuację.