Wiceminister Lech Kołakowski przebywał w Republice Korei oraz Wietnamie 17-25 lutego 2023 r.
Podczas spotkań z przedstawicielami koreańskiej administracji wiceminister Kołakowski wskazał na konieczność intensyfikacji współpracy między Polską a Republiką Korei.
Odnosząc się do trwających obecnie prac w zakresie eliminacji barier w handlu, wiceszef MRiRW wskazał na konieczność pilnego zakończenia procedur dostępowych, tak aby już wkrótce można było rozpocząć eksport drobiu, wieprzowiny oraz wołowiny z Polski do Korei. Wiceminister Kołakowski poprosił stronę koreańską o skrócenie tych procedur do niezbędnego minimum. – Chcielibyśmy, aby polska żywność w coraz większym stopniu obecna była na rynku koreańskim. Jest ona nie tylko wyjątkowo smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna, ponieważ jest wytwarzana wg wymagających norm obowiązujących w Unii Europejskiej – dodał wiceminister Kołakowski. Sekretarz stanu wskazał, że potwierdzeniem wysokich standardów polskiej żywności jest eksport polskich towarów do blisko 200 krajów świata, m.in. na tak wymagające rynki jak USA czy Izrael.
24 lutego 2023 r. władze koreańskie zaakceptowały wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską.
Z kolei głównym tematem spotkań z wiceministrem rolnictwa Wietnamu Phung Duc Tienem oraz przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu – posłami Nguyen Thi Mai Phuong oraz Nguyen Van Than – była kontynuacja uzgodnień dostępowych. Od ubiegłego roku Polska odnotowała postęp w pracach nad otwarciem rynku Wietnamu dla polskiej wołowiny oraz mięsa z gęsi i kaczek. Dziękując za dotychczasowe sprawne działania w tym zakresie, wiceminister Kołakowski wyraził nadzieję na jak najszybsze uzgodnienie świadectw weterynaryjnych dla tych gatunków mięsa.
Obecnie trwają uzgodnienia zapisów świadectw weterynaryjnych, na podstawie których polscy eksporterzy branży mięsnej będą mogli sprzedawać swoje produkty do Wietnamu.
Źródło: MRiRW