FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Spotkanie ministrów rolnictwa grupy Wyszehradzkiej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski brał udział we wczorajszym spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Chorwacje, Rumunię, Słowenię, Estonię, Litwę, Łotwę i Francje. Obrady miały miejsce w Starej Leśnej w Tatrach Wysokich, i stanowiły uwieńczenie słowackiej prezydencji w grupie. Spotkanie podzielone było na dwie części, w których omawiane były:

1) Inicjatywa bioeast-bioekonomia jako akcelerator badań i rozwoju.

2) Podwójna jakość żywienia.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

W trakcie wczorajszych obrad polski minister podziękował za  dotychczasowe słowackie przewodnictwo w grupie oraz podjęcie przez nią między innymi działań na rzecz wyeliminowania podwójnych standardów żywności na terenie Unii Europejskiej.

Ministrowie dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Minister Ardanowski poinformował, iż podwójne standardy produktów nie maja uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo.

– Nie ma żadnego uzasadnienia dla podwójnych standardów żywności. To jest po prostu oszustwo, oszustwo wobec konsumentów – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister zwrócił przy tym uwagę na kwestię marek własnych. Według niego takie produkty nie mogą udawać czegoś innego,niż są rzeczywiście.Minister podkreślił, że producenci i właściciele sklepów wielkopowierzchniowych nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie składu produktów.

– Te same produkty nie mogą rażąco różnić się ceną. Jeżeli tak jest, to oznacza, że do produkcji zostały zastosowane jakieś zamienniki, substytuty. Tym samym jest to inny produkt – powiedział minister.

Zwrócił również uwagę na konieczność ścisłego współdziałania nie tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale również w ramach całego regionu i całej Unii Europejskiej.

– Możemy, jako Unia Europejska, skutecznie konkurować na globalnym rynku tylko wówczas jeżeli kraje naszego regionu będą tak samo traktowane i wspierane – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W trakcie wczorajszego spotkania nastąpiło także przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej na ręce Ministra Rolnictwa Republiki Czeskiej.

Poza oficjalną debatą państw grupy, odbyło się też spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z  ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim współpracy polsko-czeskiej w kwestiach odnoszących się do bezpieczeństwa i jakości żywności.

W trakcie rozmowy minister Ardanowski pokazał gotowość do organizacji w Polsce roboczej wizyty Głównego Lekarza Weterynarii Republiki Czeskiej, w możliwie jak najbliższym terminie.

Ministrowie ponadto ustalili, że o każdym przypadku wykrycia nieprawidłowości dotyczących żywności pochodzącej zarówno z Polski, jak i Czech, będzie niezwłocznie informowana druga strona, celem jak najszybszego ustalenia źródła zakażenia. Następnie podejmowane będą działania wyjaśniające przez odpowiednie inspekcje; informacja zostanie zgłoszona w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), a następnie przekazana opinii publicznej.

 

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.