Jak podaje Biuro Analiz i Strategii KOWR na rynku krajowym w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotowano spadek cen żywca wieprzowego, podczas gdy ceny żywca wołowego były względnie stabilne. Jed- nocześnie podrożały kurczęta brojlery i indyki, a potaniały kaczki brojlery.
W okresie 29.03 – 4.04.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną średnio po 5,29 zł/kg, o 1% taniej niż tydzień wcześniej, ale o 5% drożej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 14% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r.
W UE od początku lutego br. utrzymywał się wzrost cen żywca wieprzowego, przy czym w ostatnich trzech tygodniach jego dynamikanieco osłabła. Na przełomie marca i kwietnia br. średnio w UE za świnie rzeźne klasy E dostawcy uzyskiwali 156,60 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 0,4% więcej niż w poprzednim ty- godniu, o 10% więcej niż przed miesiącem, ale o 16% mniej niż przed rokiem. Cena żywca tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 149,93 EUR/100 kg i była o 6,67 EUR niższa niż średnio w UE oraz o 5,78 EUR niższa niżw Niemczech.
W Polsce w ślad za spadkiem cen żywca potaniały również elementy wieprzowe. Na przełomie marca i kwietnia br. zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 8,05 zł/kg, o 1% taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 9%drożej niż przed miesiącem. Jednocześnie asortyment ten był wyceniany o 11% taniej w porównaniu z notowaniami sprzed roku.