FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Sytuacja na rynku mięsa wieprzowego w 13. tygodniu

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii KOWR na rynku krajowym w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotowano spadek cen żywca wieprzowego, podczas gdy ceny żywca wołowego były względnie stabilne. Jed- nocześnie podrożały kurczęta brojlery i indyki, a potaniały kaczki brojlery.

W okresie  29.03 – 4.04.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną średnio po 5,29 zł/kg, o 1% taniej niż tydzień wcześniej, ale o 5% drożej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 14% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r.

W UE od początku lutego br. utrzymywał się wzrost cen żywca wieprzowego, przy czym w ostatnich trzech tygodniach jego dynamikanieco osłabła. Na przełomie marca i kwietnia br. średnio w UE za świnie rzeźne klasy E dostawcy uzyskiwali 156,60 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 0,4% więcej niż w poprzednim ty- godniu, o 10% więcej niż przed miesiącem, ale o 16% mniej niż przed rokiem. Cena żywca tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 149,93 EUR/100 kg i była o 6,67 EUR niższa niż średnio w UE oraz o 5,78 EUR niższa niżw Niemczech.
 

W Polsce w ślad za spadkiem cen żywca potaniały również elementy wieprzowe. Na przełomie marca i kwietnia br. zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 8,05 zł/kg, o 1% taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 9%drożej niż przed miesiącem. Jednocześnie asortyment ten był wyceniany o 11% taniej w porównaniu z notowaniami sprzed roku.


Autor: Źródło: KOWR

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.