FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Wieprzowina czy wołowina: poznaj najważniejsze wartości

Wieprzowina czy wołowina: poznaj najważniejsze wartości

 

 

Mięso bez wątpienia stanowi jeden z podstawowych składników diety wielu osób. Zawarte w nim tłuszcze oraz białka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możemy wybierać spośród różnych mięs, co z pewnością nie ułatwia zadania podczas zakupów i gotowania. Wołowina i wieprzowina to z pewnością te rodzaje, które cieszą się największą popularnością. Jakie mają wartości odżywcze i czym się różnią? Odpowiedzi na te pytania, przedstawiamy poniżej.

 

Popularność wieprzowiny

 

Jednym z najstarszych zwierząt hodowlanych na świecie jest świnia. Zakłada się, że początki jej upraw sięgają nawet 3000 lat przed naszą erą. Chociaż w Polsce stanowi jeden z najpopularniejszych rodzajów mięsa, to warto wspomnieć, że po raz pierwszy pojawiła się w Azji. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że na naszych ziemiach, świnie hodowlane pojawiły się jeszcze za czasów Słowian, dlatego tak wiele pradawnych przepisów opiera się właśnie na mięsie wieprzowym.

 

Obecnie stosowana jest w wielu rodzajach przepisów, zarówno tych pochodzących z Polski, jak i innych krajów. Profil kwasów tłuszczowych zawartych w wieprzowinie jest o wiele korzystniejszy, aniżeli ten, który spotykamy w mięsie wołowym. Nie należy również zapominać o mniejszej zawartości cholesterolu i niższej kaloryczności. Wieprzowina to doskonałe źródło witaminy B1 oraz B6, żelaza i selenu, dlatego często polecana jest przez dietetyków.

 

Poznaj się z wołowiną

 

Powszechnie mówi się, że historia wołowiny sięga jeszcze czasów prehistorycznych, w których dieta pierwotnego człowieka opiera się na dzikich zwierzętach. Większą rolę zaczęła jednak ogrywać około 8 000 roku przed naszą erą, gdy zaczęto udomawiać bydło. Przez lata ten rodzaj mięsa stał się podstawą wykwintnych potraw, które serwowane są w topowych restauracjach.

 

Chociaż jej wartości odżywcze różnią się od tych, które znajdziemy w wieprzowinie, to warto podkreślić, że nadal zaliczana jest do najzdrowszych mięs. W swoim składzie posiada kwas linolowy CLA, który chroni przed różnymi chorobami, w tym także przed nowotworem.

 

Z obu tych rodzajów mięs można przygotować smaczne i pożywne potrawy, które podbiją kubki smakowe niejednego miłośnika sosów, bitek, czy kotletów.


Autor: Materiał: portal FirmyMiesne.pl, Zdjęcie: pixabay.com

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.