Wieprzowina czy wołowina: poznaj najważniejsze wartości
Mięso bez wątpienia stanowi jeden z podstawowych składników diety wielu osób. Zawarte w nim tłuszcze oraz białka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możemy wybierać spośród różnych mięs, co z pewnością nie ułatwia zadania podczas zakupów i gotowania. Wołowina i wieprzowina to z pewnością te rodzaje, które cieszą się największą popularnością. Jakie mają wartości odżywcze i czym się różnią? Odpowiedzi na te pytania, przedstawiamy poniżej.
Popularność wieprzowiny
Jednym z najstarszych zwierząt hodowlanych na świecie jest świnia. Zakłada się, że początki jej upraw sięgają nawet 3000 lat przed naszą erą. Chociaż w Polsce stanowi jeden z najpopularniejszych rodzajów mięsa, to warto wspomnieć, że po raz pierwszy pojawiła się w Azji. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że na naszych ziemiach, świnie hodowlane pojawiły się jeszcze za czasów Słowian, dlatego tak wiele pradawnych przepisów opiera się właśnie na mięsie wieprzowym.
Obecnie stosowana jest w wielu rodzajach przepisów, zarówno tych pochodzących z Polski, jak i innych krajów. Profil kwasów tłuszczowych zawartych w wieprzowinie jest o wiele korzystniejszy, aniżeli ten, który spotykamy w mięsie wołowym. Nie należy również zapominać o mniejszej zawartości cholesterolu i niższej kaloryczności. Wieprzowina to doskonałe źródło witaminy B1 oraz B6, żelaza i selenu, dlatego często polecana jest przez dietetyków.
Poznaj się z wołowiną
Powszechnie mówi się, że historia wołowiny sięga jeszcze czasów prehistorycznych, w których dieta pierwotnego człowieka opiera się na dzikich zwierzętach. Większą rolę zaczęła jednak ogrywać około 8 000 roku przed naszą erą, gdy zaczęto udomawiać bydło. Przez lata ten rodzaj mięsa stał się podstawą wykwintnych potraw, które serwowane są w topowych restauracjach.
Chociaż jej wartości odżywcze różnią się od tych, które znajdziemy w wieprzowinie, to warto podkreślić, że nadal zaliczana jest do najzdrowszych mięs. W swoim składzie posiada kwas linolowy CLA, który chroni przed różnymi chorobami, w tym także przed nowotworem.
Z obu tych rodzajów mięs można przygotować smaczne i pożywne potrawy, które podbiją kubki smakowe niejednego miłośnika sosów, bitek, czy kotletów.