Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia tego państwa bez umowy wraz z końcem października 2019 roku jest bardzo wysokie. Czy na pewno podjąłeś niezbędne środki, by zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższy czas na przygotowanie się do bezumownego brexitu! Sprawdź poziom swojego przygotowania do konsekwencji brexitu korzystając z tzw. checklisty.
Warto pamiętać, że:
1. Mogą wystąpić utrudnienia oraz zostaną nałożone dodatkowe wymogi oraz obciążenia. 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych.
2. Zasady handlu z Wielką Brytanią będą odbywały się na takich samych zasadach jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Zapoznaj się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać po brexicie.
3. Musisz dopilnować, by Twoi pracownicy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Zaleca się korzystanie z paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!
4. Jeżeli planujesz kontynuować prowadzenie wymiany handlowej z Wielką Brytanią, musisz przede wszystkim posiadać europejski numer EORI. Możesz wystąpić o jego nadanie na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli będziesz dokonywał importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii bądź prowadził operacje tranzytowe z tego kraju, to niezbędne jest też posiadanie brytyjskiego numer EORI, aby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii. By wnioskować o jego nadanie, konieczne jest zgłoszenie na Portalu Gov.uk.
Zapoznaj się również z odpowiedziami na pytania zadawane przez przedsiębiorców w związku z brexitem a dotyczących kwestii celnych znajdujących się na stronie Ministerstwa Finansów.
Polecane jest również, odwiedzanie międzynarodowych stron służb celnych:
- francuskich służb celnych w zakresie przygotowań do tzw. inteligentnej granicy – ulotka informacyjna w języku polskim,
- strony holenderskiej w zakresie wymaganych procedur portowych.
Warto także zaglądać na portale poświęcone wszystkim tematom związanym z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE www.brexit.gov.pl.
Jeśli chcesz zadać pytania dotyczące skutków brexitu, możesz wysłać je mailem na adres:
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
Partner portalu