Za sprawą przeprowadzonego w czerwcu 2016 r. referendum, 27 marca 2017 r. Wielka Brytania rozpoczęła proces opuszczania Unii Europejskiej poprzez formalne zawiadomienie Rady Europejskiej o swoim zamiarze.
Proces ten nosi nazwę „brexit”.
Zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej od momentu formalnej notyfikacji rozpoczął się 2-letni okres, po upływie którego dane państwo przestaje być członkiem Unii Europejskiej. W tym okresie strony – Unia Europejska i Wielka Brytania – winny wynegocjować umowę precyzującą warunki wystąpienia.
Termin ten może być przedłużony i obecnie, zgodnie z decyzją przywódców UE, data wystąpienia Wielkiej Brytanii została wyznaczona na 31 października 2019 r.
Uzgodniona przez strony umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty nie została dotychczas ratyfikowana przez brytyjski parlament. Jeśli nie dojdzie do tego do końca października br. bądź jeśli obie strony nie zgodzą się na inne rozwiązanie (np. ponowne odsunięcie w czasie tego terminu), nastąpi tak zwany „bezumowny brexit” (lub „twardy brexit”), a unijne prawo przestanie obowiązywać w odniesieniu do Wielkiej Brytanii i od 1 listopada br. będzie ona krajem trzecim.
Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii obie strony przygotowują się na taką mozliwość.
KOWR zachęca do śledzenia oficjalnych informacji w tej sprawie zamieszczanych na stronach polskiej administracji, rządu brytyjskiego i Komisji Europejskiej.
Przydatne informacje na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – obecnej sytuacji, prowadzonych działaniach, a także skutkach bezumownego brexitu – można znaleźć na stronach internetowych poniższych instytucji:
- Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/brexit2
- Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/brexit---wazne-informacje
- Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/brexit/
- Ministerstwo Finansów
https://www.gov.pl/web/finanse/brexit-unia-europejska
- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
https://www.gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/brexit
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/brexit
oraz:
- Rząd Wielkiej Brytanii
- Komisja Europejska
https://ec.europa.eu/info/brexit_en
Źródło:KOWR
Partner portalu