W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 29 czerwca 2017 odbyła się konferencja naukowa, pod tytułem: "Bioasekuracja – podstawą ochrony przed afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków". Głównym organizatorem konferencji był PIWet-PIB w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Podczas spotkania podnoszono, że ogniska ASF u świń, wystąpiły głównie w niewielkich gospodarstwach, gdzie utrzymywanych było kilka sztuk świń. W okresie letnim rolnicy z takich gospodarstw często karmią świnie paszami pozyskiwanymi z łąk, gdzie mogą przebywać zakażone dziki i w ten sposób powstają ogniska chorób – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Występowanie tego zjawiska powoduje ogromne straty ekonomiczne. Wynikają one głównie z utraty możliwości eksportu wieprzowiny i mięsa drobiowego na rynki trzecie, a także, jak nie przede wszystkim, z konieczności likwidacji zwierząt w gospodarstwach dotkniętych tymi chorobami i w wyznaczonych strefach – podkreślił profesor Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
Z analiz Ministerstwa, GIW i PIW wynika, że podstawową przyczyną występowania obydwu chorób w gospodarstwach jest nieprzestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji. Natomiast przyczyną występowania samego wirusa ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał.
Źródło: MRiRW