W ubiegłym tygodniu sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu była wypełniona uczestnikami spotkania z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. Obecni byli parlamentarzyści, reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, liczni rolnicy, sadownicy, przedsiębiorcy oraz pracownicy zakładów przetwórczych oraz instytucji obsługi rolnictwa. Przewodniczył senator Stanisław Kogut.
Minister Krzysztof Jurgiel zaznaczył na wstępie, że przybył do Nowego Sącza, aby rozmawiać o polityce rolnej, której celem jest rozwój rolnictwa polskiego, poprawa jego konkurencyjności, i co jest też bardzo ważne – polepszenia jakości życia mieszkańców wsi i małych miast.
W sytuacji dotkliwego kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny przeznaczy się 250 mln zł na doraźną pomoc naszym producentom. Minister rolnictwa K. Jurgiel aktywnie występował na forum UE
i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, by tę pomoc istotnie zwiększyć. Polskie wnioski spotkały się
z poparciem wieku krajów UE. Przy końcu czerwca będzie decyzja w tej sprawie Komisji Europejskiej. Niedawno Rada Ministrów podjęła uchwałę o pomocy finansowej tym rolnikom, producentom mleka, którym zostały nałożone kary za przekroczenie limitu dostaw.
Krzysztof Jurgiel przedstawił zamierzenia resortu, które powinny wpłynąć na zwiększenie dochodów rodzin rolniczych. Projektowane ustawy umocnią pozycję rolników i dostawców artykułów rolnych
w łańcuchu żywnościowym. Ustawa o nieuczciwej konkurencji zahamuje praktyki hipermarketów żądających rozmaitych, dodatkowych opłat, co obniża realne zyski producentów rolnych do minimum. Obszerna część wystąpienia ministra dotyczyła Paktu dla Rozwoju Obszarów Wiejskich, planowanym przedsięwzięciom w jego ramach, które po latach realizacji wydatnie poprawią warunki życia na wsi, doprowadzą do likwidacji opóźnień cywilizacyjnych.
W tej nowosądeckiej debacie poruszono wiele wątków. Swoje kłopoty z ubojem jagniąt przedstawiali hodowcy owiec. Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że jest otwarty na współpracę z różnymi środowiskami i organizacjami rolniczymi oraz władzami samorządowymi. Nawet szczegółowe problemy mogą być rozwiązane, jeśli wspólnie podejmiemy ten trud.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi