Kolejny rynek spoza Unii Europejskiej otwiera się na polską wieprzowinę. Wczoraj, Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał pismo egipskiej służby weterynaryjnej GOVS zatwierdzające świadectwo zdrowia dla mięsa wieprzowego bez kości, wyrobów i produktów wieprzowych eksportowanych na rynek Egiptu oraz dla mleka i produktów mleczarskich wywożonych do Egiptu (renegocjacja obecnie obowiązującego świadectwa). Jest to finalizacja trwających od 2014 r. uzgodnień ze stroną egipską.
Tym samym otwarty został rynek kolejnego państwa trzeciego, gdzie dopuszczone jest polskie mięso wieprzowe. W 2014 r. zostały oficjalnie uzgodnione nowe świadectwa zdrowia na eksport mięsa wieprzowego oraz produktów mięsnych zawierających wieprzowinę lub wynegocjowane zmiany w dotychczas uzgodnionych świadectwach z władzami weterynaryjnymi szeregu państw trzecich, tj. Uzbekistan, Azerbejdżan, Kirgistan, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Mongolia, Nowa Zelandia, Albania, Serbia, Chile. W 2015 r. uzgodniono nowe wersje świadectw na eksport mięsa wieprzowego do Macedonii i Singapuru.
Ponadto nadal prowadzone są negocjacje z Egiptem w zakresie dopuszczenia polskiego mięsa drobiowego i wołowego. Finalizowana jest procedura uzgadniania świadectw zdrowia, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie kontroli polskich zakładów przez inspektorów egipskich mających na celu ich zatwierdzenie (w tym również w zakresie ubojuhalal) do eksportu.
Uzgadniane są też warunki eksportu (świadectwo zdrowia) dla bydła hodowlanego i użytkowego wywożonego z Rzeczypospolitej Polskiej do Arabskiej Republiki Egiptu.
Według danych handlowych w I kwartale tego roku największą pozycję eksportową z Polski do Egiptu stanowiła pszenica. Wartość tego eksportu to ponad 59 mln euro, wobec około 18 mln euro w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na drugim miejscu znalazły się sery i twarogi o wartości ponad 2,3 mln euro.
Źródło: MriRW