W dniu 13 stycznia 2016 r. powołany przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych dokonał aktualizacji prognozy cen rynkowych podstawowych produktów rolno-żywnościowych do czerwca 2016 r.
W Polsce, wzrost krajowej produkcji wołowiny i jej konkurencyjność cenowa na rynku unijnym przyczyniły się do dalszego wzrostu eksportu mięsa wołowego. Odbiorcami wołowiny z Polski były głównie kraje UE, m.in.: Włochy, Niemcy, Holandia, Hiszpania i Francja. Wśród krajów spoza UE, do których eksport wzrósł najbardziej dynamicznie w porównaniu z 2014 r., były: Turcja, kraje bałkańskie (Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Albania), a także niektóre kraje azjatyckie (Turkmenistan, Japonia). Jednocześnie polska wołowina znajdowała nabywców w innych krajach Bliskiego Wschodu
i Azji (m.in. w Izraelu i Hongkongu) oraz Afryki. W 2015 r. wzrósł także eksport przetworów wołowych, a zmniejszył się eksport żywca. Szacuje się, że łącznie w 2015 r. z kraju (w ekwiwalencie tusz) wywieziono około 430 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych, o około 13% więcej niż w 2014 r.
W 2016 r., przy konkurencyjnych cenach polskiej wołowiny, wolumen wywozu asortymentu wołowego będzie prawdopodobnie nieco większy od notowanego w 2015 r. Wzrostowi eksportu może sprzyjać także rozwój kontaktów handlowych na nowo otwartych rynkach zbytu (głównie Turcji i Japonii) na wołowinę z Polski.
Źródło: Agencja Rynku Rolnego