W Polsce w ciągu ostatnich lat zmienił się profil hodowli królików. Wyhamowana została produkcja zwierząt futerkowych, ze względu na niską trwałość futerka. Wzrosła natomiast produkcja ras mięsnych. W Polsce spożycie tego gatunku mięsa jest bardzo niskie, wielu ekspertów zauważa, że przyczyną może być niewystarczająca promocja mięsa króliczego. Hodowla królików może być bardzo przyszłościowym kierunkiem produkcji ze względu na jakość i duże walory smakowe mięsa. Warto podkreslić , że do największych konsumentów ( 5-3 kg rocznie ) w Europie należą m.in. Włosi, Hiszpanie, Francuzi. W Polsce sożycie jest trudne do oszacowania, gdyż sporo gospodarstw hoduje króliki na wsłane potrzeby.
Króliki hoduje się głównie na futra i mięso. W Polsce hoduje się głównie króliki ras mięsnych. Wyróżnić można trzy systemy hodowli królików. Najpopularniejszy w klatkach na wolnym powietrzu, w klatkach w pomieszczeniach zamkniętych i w wymurowanych kojcach. Metodą, które będzie zyskiwać na popularności będzie hodowla wolnowybiegowa. Nie będzie to z pewnością daleka przyszłość, ale troska o dobrostamn.
Klatki i budki porodowe muszą, być wykonane w taki sposób by nie było, problemu z myciem, czyszczeniem i dezynfekcją. Najważniejszym aspektem jest achowanie najwyższych stanardów dotyczących dobrostanu królików, na co zwracają uwagę coraz bardziej świadmi konsumenci.