Według danych Komisji Europejskiej, w styczniu 2015 r. kraje Wspólnoty sprowadziły w ekwiwalencie mięsa łącznie 23,4 tys. ton mięsa, produktów z wołowiny oraz żywca wołowego, tj. o 13,6% mniej niż przed rokiem. Najwięcej tego gatunku mięsa zaimportowano tradycyjnie z Brazylii, Urugwaju oraz z Argentyny. Udział tych trzech krajów w imporcie ogółem do Unii ukształtował się na poziomie 69,5%. W omawianym okresie zaimportowano także 3,2 tys. ton wołowiny z Australii, 2,1 tys. ton ze Stanów Zjednoczonych oraz 549 ton z Nowej Zelandii. Import tego gatunku mięsa z Namibii oraz Botswany wyniósł odpowiednio 351 ton oraz 352 tony, natomiast przywóz ze Szwajcarii ukształtował się na poziomie 440 ton.
W styczniu br. kraje Wspólnoty wyeksportowały łącznie 40 tys. ton mięsa oraz produktów z mięsa wołowego, a także żywca wołowego (w ekwiwalencie mięsa), tj. o 19% więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Wysyłki do Hongkongu, Libanu, Bośni i Hercegowiny oraz Wybrzeża Kości Słoniowej wzrosły odpowiednio o 61,8%, o 129,4%, o 7,8% oraz o 40,4%. Więcej tych towarów trafiło z Unii także do Algierii, Izraela, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Kosowa i Chin. Obniżył się za to unijny eksport do Ghany, Szwajcarii oraz Angoli.
W styczniu 2015 r. Unia pozostawała eksporterem netto w łącznym handlu mięsem wołowym, produktami z wołowiny oraz żywymi zwierzętami. Biorąc jednak pod uwagę ujemny bilans (-8,6 tys. ton) w handlu mięsem wołowym (świeże, chłodzone, mrożone oraz konserwowane) należy stwierdzić, iż Unia była w tym czasie importerem netto tego gatunku mięsa.
Źródło: FAMMU/FAPA