Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit) może mieć szczególnie negatywny wpływ na irlandzki przemysł spożywczy, w tym przede wszystkim na sektor mięsny. Irlandia, jako jedyny kraj
z Unii, posiadająca wspólną granicę z Wielką Brytanią, boi się powrotu barier w handlu. Wielka Brytania jest niezwykle istotnym rynkiem zbytu dla irlandzkich farmerów. Trafia tam około 40% produkcji rolnej z „zielonej wyspy”.
W 2015 r. wysłano na rynek brytyjski 272 tys. ton wyprodukowanej w Irlandii wołowiny.
W przypadku mięsa wieprzowego prawie 60% irlandzkiej produkcji trafiło do Wielkiej Brytanii. Trzeba podkreślić, że widmo zagrożenia Brexitem dla eksportu rolno-spożywczego z Irlandii, przyszło po okresie zastoju w handlu w poprzednich latach. W 2015 r. wartość eksportu towarów pochodzenia zwierzęcego z Irlandii zwiększyła się o 2% do 3,7 mld EUR, co stanowiło 34% całego eksportu rolnego. Wartość wyeksportowanej wołowiny wyniosła 2,41 mld EUR, wieprzowiny zmniejszyła się nieznacznie do 570 mln EUR, natomiast mięsa owczego skoczyła o 5% do 230 mln EUR.
W przypadku Brexitu przepływy handlowe między obu krajami mogą zostać zredukowane o 20%. Straty w handlu rolnym, biorąc ich wartość z 2014 r. na poziomie 10,5 mld EUR, mogą wynieść prawie 1 mld EUR. Oczywiści straty dla Irlandii będą szczególnie duże, jeżeli weźmie się przykładowo, że 3,9% wołowiny bez kości, która trafiała do Wielkiej Brytanii pochodziła z Irlandii. Stanowiła ona równocześnie 43,9% całego wywozu wołowiny bez kości z „zielonej wyspy”.
Brexit może oznaczać wprowadzenie przez Wielką Brytanię ceł oraz innych dodatkowych pozataryfowych barier w handlu, jak kontrola celna. Tym samym powstaną dalsze koszty
w prowadzeniu handlu z Wielką Brytanią, które mogą ukształtować się na poziomie dodatkowych 5%. Wprowadzenie tych barier może osłabić konkurencyjność irlandzkiego eksportu oraz zmniejszyć potencjał Wielkiej Brytanii, jako kierunku sprzedaży towarów rolno-spożywczych.
Źródło: FAMMU/FAPA