W czerwcu br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE)
nr 2016/925, 2016/926, 2016/929 i 2016/932 z dn. 1 czerwca 2016 r., wpisujące do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) cztery produkty drobiowe:
- „Poulet de l'Ardèche”/„Chapon de l'Ardèche”;
- „Pintade de l'Ardèche”;
- „Gall del Penedès”;
- „Zagorski puran”.
„Poulet de l'Ardèche”/„Chapon de l'Ardèche” to kurczaki i kapłony chowane na wolnym wybiegu
w południowo-wschodniej części Francji. Ptaki te pochodzą z odpornych, wolno rosnących odmian. Wiek ubojowy „Poulet de l'Ardèche” wynosi minimum 81 dni, a „Chapon de l'Ardèche” – minimum 150 dni. Obszar produkcji jest skoncentrowany wokół pasma górskiego Ardèche w Masywie Centralnym. W celu zachowania tradycyjnego charakteru hodowli drobiu, chów kurcząt i kapłonów jest ekstensywny, z dostępem do wolnych wybiegów. Z tego samego regionu Francji wywodzi się również kolejny produkt – „Pintade de l'Ardèche” – perliczka chowana na wolnym wybiegu, pochodząca również z wolno rosnących odmian. Minimalny wiek ubojowy wynosi 94 dni. Tradycyjny charakter produkcji i cechy mięsa perliczki są podobne jak w przypadku kurcząt i kapłonów.
Następny zarejestrowany produkt – „Gall del Penedès” to kurczęta z Hiszpanii, ulepszonej odmiany „Penedesenca negra” rasy „Penedesenca tradicional”. Mięso tego ptaka charakteryzuje się wysoką jakością organoleptyczną, jest jędrne i soczyste. Minimalny wiek w chwili uboju to 98 dni. Obszar geograficzny hodowli kurcząt pokrywa się z historycznym regionem Penedès, znanym z produkcji wina.
Ostatni produkt wpisany do rejestru ChOG to „Zagorski puran” – indyk z regionu Zagorje
w Chorwacji. Indyk z Zagorje hodowany jest na wolnych wybiegach, a ubijany jest w wieku 6-8 miesięcy w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Wysoka jakość mięsa indyka wynika
z tradycyjnej metody chowu wolnowybiegowego. Mięso jest bardzo soczyste ze względu na wyższą zawartość tłuszczu w mięśniach i jędrną konsystencję.
Źródło: FAMMU/FAPA