Jak podaje Krajowa Rada Drobiarstwa, Główny Lekarz Weterynarii potwierdził w dniu 3 stycznia 2020 roku wystąpienie wirusa H5N8 - ogniska grypy ptaków w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim. Oznacza to, że wirus, który pojawił się wcześniej w województwie lubelskim, jest także obecny w miejscowości oddalonej aż o 450 km od pierwszego wykrytego ogniska grypy ptaków w województwie lubelskim.
W związku z tym ogłoszony został alert dla wszystkich hodowców drobiu w Polsce. Sytuacja jest bardzo poważna. Możemy się niestety spodziewać kolejnych ognisk grypy u drobiu hodowlanego. Jesteśmy w sytuacji, kiedy wirus grypy ptaków może się pojawić w każdym zakątku kraju. Dlatego każdy hodowca musi bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. Zastosować się do nich powinna także każda osoba, która utrzymuje drób na własne potrzeby. Sugerujemy, aby w małych gospodarstwach utrzymywać drób w zamknięciu i zachować szczególne środki ostrożności – mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.
Wystosowana także ostrzeżenia, w których apelowano, że trzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie. Dlatego też do pozostałych istotnych czynności należy zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem dzikich zwierząt. Nie wolno karmić oraz poić drobiu poza budynkami. Należy stosować odzież ochronną i minimalizować wpływ czynników zewnętrznych na zamknięte hodowle. Trzeba pamiętać, że wirus może przedostać się na zanieczyszczonym ptasimi odchodami sprzęcie, odzieży oraz butach, a także paszy i środkach transportu, którymi jest dostarczana m.in. pasza na teren fermy.
Przypominamy, że podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak zalecane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi.
Należy skontaktować się natychmiast z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, jeżeli:
• Znaleźliśmy miejsce, w którym są padłe dzikie ptaki;
• Zauważyliśmy jakiekolwiek możliwe objawy choroby u swojego drobiu (np. apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, biegunka, spadek produkcyjności, zwiększona śmiertelność).