W Polsce mięso kacze zyskuje na popularności. Cieszy się zainteresowaniem konsumentów z uwagi na jego właściwości kulinarne i zdrowotne. Mięso kaczki jest lekkostrawne i zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego białka, nie ustępując innym gatunkom drobiu. W 2021 r. Polska była trzecim po Francji i Węgrzech producentem kaczek w Unii Europejskiej z 16% udziałem w unijnej produkcji. W 2021 r., według danych GUS, pogłowie kaczek w Polsce liczyło 5,3 mln sztuk. W ujęciu regionalnym chów kaczek skoncentrowany jest przede wszystkim w województwie wielkopolskim (1,9 mln sztuk; 36% wolumenu produkcji krajowej) oraz łódzkim (1,1 mln sztuk; 22%).
Dominującą rasą kaczek hodowanych w Polsce jest Pekin. Kaczki tej rasy cechuje krótki cykl produkcji brojlerów, niezbyt duże wymagania pokarmowe oraz znaczna zdrowotność i duża zawartość mięsa. Wiele potraw z kaczki znalazło się na „Liście produktów tradycyjnych”, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi m.in. Kaczka nadziewana po kujawsku, Kaczka po zamojsku, Kaczka z jabłkami z chojnowskiego dworu czy Kaczka pieczona po wielkopolsku.
Duża część krajowej produkcji kaczek trafia na eksport, przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej, ale wzrasta również popyt ze strony krajowych konsumentów. Eksport mięsa kaczego z Polski dynamicznie rośnie i w roku 2022 ukształtował się na poziomie 36 tys. ton wobec 26 tys. ton w 2021 r. Odbiorcami 88% wolumenu mięsa z kaczek były kraje Unii Europejskiej, w tym 40% (15 tys. ton) wyeksportowano do Niemiec, a po 6% (po 2 tys. ton) do Hiszpanii, Danii i Czech. Wśród krajów spoza UE dużym odbiorcą mięsa kaczego była Wielka Brytania (11% udziału w eksporcie, 4 tys. ton).
Źródło: KOWR