FAMU/FAPA podaje, iż w nadchodzących miesiącach niedobór wieprzowiny będzie w wielu krajach poważnym problemem. Rozprzestrzenianie się wirusa PED (epidemiczna biegunka świń) w obu Amerykach i Azji będzie miało w tym roku i w latach następnych wpływ na podaż wieprzowiny.
Epidemia PED spowodowała wzrost cen amerykańskiej wieprzowiny do rekordowo wysokiego poziomu. W pierwszym kwartale br. ceny tego mięsa w kontraktach terminowych w USA skoczyły w górę o 30% i są o 45% wyższe niż przed rokiem. Według Rabobanku, ogniska PED w USA, Meksyku, Japonii i Korei Płd. spowodują prawdopodobnie obniżenie poziomu światowej produkcji wieprzowiny w 2014 r. Wcześniej Rabobank prognozował 1,3% wzrost wytwarzania. W USA, gdzie wpływ wirusa PED jest najbardziej dotkliwy, przewiduje się obniżenie produkcji nawet o 6-7%.
Sytuację na rynku światowym z ograniczonym poziomem produkcji pogarsza rosyjski zakaz importu tego gatunku mięsa z UE, wprowadzony pod koniec stycznia br. z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i na Litwie. Embargo wpłynie na obniżenie poziomu przywozu do Rosji o ok. 1,3 mln ton – czyli o jedną trzecią całkowitego rosyjskiego wolumenu importu w 2013 r.
Trudną sytuację na rynku światowym złagodzi w tym roku nadpodaż wieprzowiny na rynku chińskim. Zdaniem Rabobanku, w drugim i trzecim kwartale roku ceny mięsa wieprzowego w Chinach będą obniżały się, kontynuując spadek zapoczątkowany w roku ubiegłym. Likwidacja chińskiego pogłowia loch, która rozpoczęła się w kwietniu br., oraz sezonowy wzrost spożycia pod koniec roku, spowodują odbudowę poziomu cen pod koniec trzeciego kwartału.