Jak poinformowała Komisja Europejska, w pierwszych dwóch miesiącach roku kraje unijne wyeksportowały na rynki krajów trzecich prawie 450 ton żywca, mięsa, przetworów i podrobów. Jest to o 2,4% więcej niż przed rokiem.
Prawie połowę wyeksportowanego towaru (207,5 tys. tony) stanowiło mięso mrożone – w stosunku do roku ubiegłego jest to o 13% procent więcej. Podroby i przetwory, których wielkość eksportu wynosiła 195, 6 tys. ton, zanotowała spadek o 1% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014. Największe spadki dotyczyły żywca i świeżego mięsa – odpowiednio -34% oraz -24%.
Główni odbiorcy mięsa wieprzowego i przetworów z wieprzowiny są kraje azjatyckie: Chiny, Korea Południowa, Japonia , Hongkong oraz Filipiny. Chińczycy i mieszkańcy Hongkongu preferują podroby wieprzowe. Chiny stanowiły odbiorcę ponad połowy eksportowanych podrobów wieprzowych. Japonia i Korea Południowa w głównej mierze importowały mięso mrożone. Wzrost eksportu wieprzowiny o prawie 2/3 do Korei Południowej spowodowało obniżenie krajowej produkcji na skutek epidemii pryszczycy.
Również Amerykanie zakupili na rynku unijnym o ponad połowę więcej wieprzowiny niż przed rokiem. Zostało to spowodowane niedostateczną podażą produkcji wewnętrznej w związku z ubiegłoroczną epidemiczną biegunką świń.
Z kolei z uwagi na odbudowę krajowej produkcji Japonia zmniejszyła import z Unii Europejskiej. W Australii rośnie natomiast znaczenie unijnej wieprzowiny, eksport do tego kraju w ciągu roku podwoił się.
Rosja wprowadziła znaczne ograniczenia w imporcie z rynków unijnych. Eksport słoniny, podrobów i przetworów spadł z 43 tys. ton zanotowanych w 2014 roku do zaledwie 3,4 tys. ton w roku bieżącym. Import mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Jest to skutek wprowadzenia pod koniec stycznia 2014 roku embargo z powodu panującego na Litwie i w Polsce Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Zakaz importu do Rosji został w sierpniu ubiegłego roku rozszerzony na mięso z całej Unii Europejskiej.
Wśród eksporterów najwyższymi wynikami mogły się pochwalić Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja oraz Polska. W Polsce, Włoszech i Francji to kraje, w których wolumen wyeksportowanych towarów wykazywał najwyższy spadek w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost odnotowały m.in. Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania.
W styczniu i lutym br. kraje wspólnoty importowały z krajów trzeciego świata o 2,3% mniej mięsa, podrobów i przetworów niż przed rokiem i stanowiły one wielkość ok. 6 tys. ton. Najwięcej importowano podrobów i tłuszczów, a najważniejszym dostawcą była Szwajcaria, której handel z rynkami unijnymi wzrósł w ciągu roku o 8%.
Na podstawie FAMMU/FAPA