Od 18 października br. obowiązują zmienione przepisy dotyczące znakowania świń, wprowadzone ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
(Dz. U. z 2016 r. poz. 1605).
W związku z obowiązkiem, ponownego kolczykowania lub tatuowania zwierząt kolejnym numerem stada, Zarząd KRIR wystąpił 1 grudnia 2016 r. do ministerstwa rolnictwa o interpretacją wprowadzonych przepisów celem jednolitego ich stosowania.
Zgodnie z ustawą z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 1605) od 18 października obowiązują nowe przepisy dotyczące znakowania świń w ramach prowadzonego przez ARiMR systemu IRZ.
Do Krajowej Rady Izb Rolniczych napływają sygnały od rolników dotyczące znakowania swiń
w przypadku, gdy zwierzęta zostały przemieszczone do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywają w stadzie dłużej niż 30 dni.
Wprowadzone przepisy nie precyzują, w jakim terminie zwierzęta te maja być oznakowane nowym numerem stada. Z tego też powodu zarówno rolnicy jak i służby kontrolne ARiMR i Inspekcji Weterynaryjnej w różny sposób interpretują termin ponownego oznakowania zwierząt.
Wydaje się, iż powtórne kolejne oznakowanie swiń powinno następować najpóźniej dzień przed opuszczeniem stada ze względu, iż rolnikom zgodnie z art. 33 ust 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2004 r.
o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt grożą kary za nieoznakowanie swiń w określonym terminie. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa o jednolitą interpretację wprowadzonych przepisów odnośnie terminów znakowania swiń w takich przypadkach.
Jednocześnie ze względu, iż często przedmiotem przemieszczeń pomiędzy stadami są prosięta
w wadze 8-10 kg, które trafiają do warchlakarni a następnie do tuczarni, celowym dla lepszego oznakowania byłoby wprowadzenie możliwości ( do wyboru przez rolnika ) stosowania kolczyków a nie kolejnych tatuaży.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych