BiuroAnaliz i Strategii KOWR na podstawie przeprowadzonego w dniach od 1 wrześniado 30 listopada 2020 roku na terenie Polski Powszechnego Spisu Rolnego podaje wyniki, że w okresie dziesięciolecia 2010–2020 nastąpił duży wzrost pogłowia drobiu (o 29,4%, do 225,6 mln szt.) oraz wzrost pogłowia bydła (o 9,8%, do 6,3 mln szt.).Jednocześnie znacznemu zmniejszeniu (o 26,8%)uległo pogłowie świń, które w 2020 r. wyniosło blisko 11,2 mln szt.
Wzrost pogłowia drobiu był stymulowany systematycznym rozwojem sprzedaży produktów drobiowych na rynkach zagranicznych, co wysunęło Polskę na pozycję lidera w produkcji drobiu w UE i liczącego się światowego eksportera tego asortymentu.
Duża dynamika wzrostu pogłowia bydła, przy jednoczesnym spadku liczebności stada krów,wskazuje na rosnące zainteresowanie hodowców produkcją bydła mięsnego, do czego przyczynia się wzrostowa tendencja w eksporcie pro-duktów wołowych z Polski.
Głęboki spadek pogłowia świń w latach 2010–2020 wynikał m in. z niskiej opłacalności tuczu, przy rozszerzającym się ASF. Z tegowzględu wielu producentów trzody chlewnej, zwłaszcza gospodarstw o małej skali chowu,zrezygnowało z produkcji żywca wieprzowego.