Polska uplasowała się na 10. miejscu w Europie pośród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu, wg najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo. W dokumencie zatytułowanym Global Business Complexity Index , eksperci TMF Group porównali główne wymagania poszczególnych krajów w ramach 76 jurysdykcji na całym świecie, w kwestii wymagań administracyjnych oraz zapewnienia zgodności działalności z regulacjami prawnymi stawianych przed przedsiębiorcami planującymi prowadzić swój biznes na wybranym rynku.
Z badania wynika także, że Polska znalazła się na 21. miejscu na świecie pod względem złożoności środowiska biznesowego. Oznacza to m.in., że w Polsce można prowadzić firmę łatwiej niż na Słowacji i w Niemczech (odpowiednio szóste i siódme miejsce w zestawieniu), lecz trudniej niż w Czechach (48. miejsce) czy w Rosji (44. miejsce).
Raport stanowi kombinacje opracowania statystycznego i analizy jakościowej dokonanej przez lokalnych ekspertów firmy działających w ponad 80 krajach. Przy jego stworzeniu wzięto pod uwagę trzy obszary: zasady, przepisy oraz kary obowiązujące w danym kraju, uwarunkowania podatkowo – księgowe oraz przepisy dotyczące zatrudniania, zwalniania oraz wynagradzania pracowników.
Stosunkowo wysokie miejsce Polski w rankingu oznaczające złożone warunki do prowadzenia biznesu swoje źródło posiada w zmieniających się stale przepisach prawa; relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy, a także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych w obszarze sekretariatu korporacyjnego.
- Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji – powiedziała Dagmara Witt-Kuczyńska, Dyrektor Operacyjny TMF Group w Polsce.
Z raportu TMF Group wynika, że najłatwiej obecnie założyć i prowadzić firmę na Kajmanach (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Curaçao (terytorium zależne Holandii), na wyspie Jersey (de facto terytorium zależne Wielkiej Brytanii) i w Tajlandii. Wśród lokalizacji o warunkach najbardziej wymagających dla biznesu na pierwszym pozycji w rankingu znalazła się Grecja, a za nią Indonezja, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
- Zrozumienie jak prowadzenie biznesu w danej lokalizacji może być skomplikowane jest kluczowe, szczególnie wtedy, gdy planuje się ekspansję zagraniczną. Każda jurysdykcja na świecie różni się pod względem sposobu prowadzenia księgowości i rozliczania podatków, naliczania wynagrodzeń dla pracowników i prowadzenia innych spraw związanych z ich zatrudnieniem. Analiza i rozeznanie się w tych zawiłościach pozwala firmom uniknąć problemów i skupić się na swojej podstawowej działalności – stwierdził Juraj Gerzeni, dyrektor TMF Group na obszar EMEA, obejmujący Europę, Bliski Wschód i Afrykę.
Źródło: http://bpcc.org.pl
Partner portalu