W dniach 19-23 czerwca w Tajpej na Tajwanie odbyły się jedne z największych, poza Chinami, wschodnioazjatyckich targów spożywczych - FOOD TAIPEI 2016. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad półtora tysiąca wystawców, w tym Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG), która była gospodarzem stoiska Polish Poultry.
W ramach działań promocyjnych przedstawiciele KRD-IG wraz z wybranymi producentami mięsa drobiowego i jego przetworów z Polski, prowadzili rozmowy handlowe, a także zapraszali do degustacji dań z drobiu przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Szefa Kuchni – Pawła Chomentowskiego. W ramach popularyzacji polskich produktów z kurcząt, indyków i gęsi, KRD-IG wraz z Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej – oficjalnym przedstawicielstwem naszego kraju na Tajwanie – zorganizowała bankiet dla tamtejszych reprezentantów władz oraz uczestników targów. Gospodarzami wieczoru byli Dyrektor Generalny Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej Maciej Gaca oraz Dyrektor Generalny KRD-IG Łukasz Dominiak. Wśród gości znaleźli się m.in. Wiceminister Rolnictwa Tajwanu – Chin-Cheng Huang, przedstawiciel miejscowych władz weterynaryjnych (BAPHIQ) – dr Kevin Chyi oraz reprezentant największego tajwańskiego importera żywności z Europy – Johnny Ho.
W ubiegłym roku Polska rozpoczęła finalny etap rozmów z władzami weterynaryjnymi Tajwanu, mających na celu umożliwienie eksportu rodzimych produktów drobiowych do tego kraju. Jesienią 2015 roku osiem polskich zakładów drobiarskich przy wsparciu KRD-IG, zostało skontrolowanych przez tajwańską inspekcję weterynaryjną. Podczas zeszłotygodniowej wizyty w Tajpej przedstawicieli KRD-IG omówiono m.in. wyniki kontroli polskich zakładów oraz kwestie związane z procesem przyznawania zezwoleń eksportowych.
Łukasz Dominiak Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej wierzy, że w trakcie rozmów udało się omówić wszelkie kwestie niezbędne do sfinalizowania ustaleń. Obecnie wszystko wskazuje na to, że eksport polskiego drobiu, w tym m.in. gęsiny, na Tajwan powinien ruszyć w ciągu najbliższych tygodni.
Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa