Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prognozuje, że w 2016 r. światowa produkcja drobiu zwiększy się nieznacznie – o 1,1% do 116,2 mln ton wobec średniego 3% wzrostu w ciągu ostatniej dekady (dane z czerwca br.).
USA, jako największy producent, może podwyższyć poziom wytwarzania o niespełna 3% do 21,8 mln ton. W 2015 r. ptasia grypa zahamowała ekspansję w amerykańskim sektorze drobiu. Ponowne pojawienie się ogniska choroby w stanie Indiana w styczniu br. spowodowało obawy o powrót zagrożenia. Na początku maja br. obszar zagrożony został uznany już za wolny od choroby.
W 2016 r. FAO przewiduje wzrosty poziomu wytwarzania mięsa drobiu również m.in. w Brazylii, UE, Indiach, Rosji, Argentynie, Meksyku i Kanadzie. Rosnący popyt oraz utrzymujące się niskie ceny pasz sprzyjają coraz wyższej produkcji. Jednocześnie, na globalną sytuację wpływ będzie miało obniżenie popytu w Chinach.
W 2016 r. chińska produkcja drobiu spadnie o 5% w skali roku do 18 mln ton. Restrykcje handlowe wobec krajów, w których wystąpiła wysoce zjadliwa ptasia grypa wpłynęły na ograniczenie importu kurcząt do stad zarodowych. Poziom wytwarzania drobiu wzrośnie w tym roku w większym stopniu
w krajach rozwiniętych (+2,4%) niż rozwijających się (+0,3%).
Źródło: FAMMU/FAPA