W programie działania resortu przyjętym w grudniu ubiegłego roku jednym z najważniejszych punktów jest sprawa stabilizacji na rynkach rolnych i działań jakie rząd może w tym zakresie podejmować. Aktualnie prace nad programem na poziomie Ministerstwa zostały sfinalizowane. Opracowany program stanowiący materiał wyjściowy do dalszych prac został przekazany wczoraj
(4 sierpnia br.) uczestnikom rynku celem konsultacji i wypracowania wspólnego podejścia. Dokument ten ma przedstawiać uczestnikom rynku informacje z jakich instrumentów można korzystać w celu stabilizacji rynków i zwiększania opłacalności produkcji.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel powiedział, że w związku
z kryzysem na rynku mięsa i mleka przez ostatnie pół roku prowadzone były intensywne prace na forum Unii Europejskiej, ponieważ instrumenty dotyczące regulacji rynków rolnych w perspektywie finansowej 2014-2020 zawarte są w rozporządzeniu unijnym z 2013 r. Po negocjacjach Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu unijnego, w kwocie 500 mln euro na poprawę sytuacji na tych rynkach.
Program kierowany jest do wszystkich uczestników rynku w celu konsultacji propozycji. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że chcą, aby podczas dalszych prac uwzględnione zostały wnioski i uwagi środowiska rolniczego, tak aby program był dostosowany do potrzeb jego odbiorców i przez nich akceptowany.
Celem programu jest wypracowanie klarownej dla uczestników rynku koncepcji długofalowego działania, mającej zapewnić realizację zidentyfikowanych celów umożliwiających rozwój krajowego sektora rolno-żywnościowego. Zadaniem programu będzie także usystematyzowanie oraz zebranie informacji o obecnie podejmowanych inicjatywach oraz kierunkach działań umożliwiających rozwój rynków rolnych w Polsce. Będzie to program mobilny i dynamiczny. Po jego przyjęciu będzie okresowo analizowany i modyfikowany, tak aby był dostosowany do zmieniającej się sytuacji
w rolnictwie w kraju i na świecie.
W oparciu o założone cele i wyzwania przygotowano główne kierunki działań umożliwiające rozwój rynków rolnych w Polsce, jak:
- Wdrożenie i egzekwowanie obowiązku zawierania umów na dostawy;
- Eliminowanie nieuczciwych praktyk w handlu rolno-spożywczym;
- Upowszechnianie zbywania, przez rolników, produktów rolnych poprzez zorganizowane przez nich struktury jakimi są grupy producentów i organizacje producentów oraz ich związki i zrzeszenia;
- Poprawa funkcjonowania funduszy promocji i lepsze ukierunkowanie promocji;
- Stworzenie Polskiego Narodowego Holdingu Spożywczego;
- Odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych;
- Uruchomienie platformy żywnościowej;
- Stworzenie Funduszu Ochrony Przychodów Rolniczych.
Dziewięć rynków rolnych, na których koncentruje się program to rynki: zbóż, rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, owoców i warzyw oraz tytoniu.
Minister Krzysztof Jurgiel zaprosił partie opozycyjne do współpracy przy opracowywaniu Programu rozwoju rynków rolnych, w ramach konsultacji i przedstawiania konkretnych propozycji.
W Polsce istnieje duży potencjał rozwoju rolnictwa. Aktualna sytuacja w poszczególnych sektorach rolnych jest różna jeśli chodzi o dynamikę zmian poziomu produkcji, tendencje w handlu zagranicznym, stopień zorganizowania producentów i ogólną kondycję sektora. Niezależnie od tego,
w każdym z sektorów istnieją wyzwania i szanse rozwoju.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi