25 lipca opublikowany został projekt objaśnień dotyczący ułatwień dla podatników CIT i PIT. Jest on zbiorem przepisów administracyjnych polegających w dużej mierze na ograniczeniu zbędnej biurokracji.
Poniżej znajduje się zestawienie wprowadzonych zmian:
-
Termin wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej (19% lub ryczałt) został wydłużony. Obecnie jest nim 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik otrzymał pierwszy przychód. Wcześniej był to termin 20 stycznia roku podatkowego.
-
W przypadku, kiedy jeden z małżonków chce opodatkować w całości najem mieszkania, które jest wspólnota majątkową, jest uprawnony do złożenia samemu oświadczenie o takim wyborze, bez konieczności uwzględniania podpisu małżonka. Do tej pory oba podpisy były wymagane.
-
Wyboru ryczałtu do opodatkowania dochodów z najmu (zamiast skali) dokonuje się wpłacając pierwszą zaliczkę na zasadach ryczałtowych. Niewymagane jest składanie osobnego oświadczenia.
Jak również:
-
Wybór sposobu ustalania różnić kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości;
-
Wybór wpłacania zaliczek kwartalnych/uproszczonych;
-
Wybór prowadzenia ksiąg rachunkowych (PIT);
-
Wybór roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy (CIT);
dokonuje się w zeznaniu rocznym (bez uprzedniego powiadamiania Urzędu Skarbowego oddzielnym pismem).
Split payment vs kontrahenci zagraniczni
„Biała księga’’ to lista, która ma zawierać informacje o podatnikach VAT w Polsce tz. ich dane, numer VAT czy rachunki bankowe. Jednak trzeba zaznaczyć, że dotyczy to rachunków bankowych, które są/będą zgłaszane do polskich urzędów skarbowych, przy rejestracji na cele podatkowe.
W rezultacie, w przypadku gdy kontrahent zagraniczny nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce, płatności realizowane na jego rzecz nie będą wchodzić w zakres regulacji w zakresie ,,białej księgi’’. Oznacza to, że aby móc zaliczyć do KUP daną płatność, nie będą Państwo zobowiązani do wcześniejszej weryfikacji rachunku należącego do kontrahenta w miejscu jego rejestracji np. w USA.
Źródło: http://bpcc.org.pl
Partner portalu