FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Rolnicy w krajach UE są krytykowani w przestrzeni publicznej

Ponad 30% francuskich i niemieckich rolników zgłasza brak motywacji ze względu na nagonkę 

Czy nagonka na rolników wpływa na ich nastroje? Po raz pierwszy przeprowadzono ankietę oceniającą to zjawisko w ramach badań Europejskiego wskaźnika zaufania rolników. Wstępne wyniki wskazują, że francuscy i niemieccy rolnicy odczuwają największą krytykę, podczas gdy rolnicy we Włoszech i na Węgrzech są dotknięci w mniejszym stopniu. Zarówno we Francji jak i w Niemczech ponad 30% rolników zgłosiło, że krytyka bezpośrednio odbiła się na ich motywacji do dalszej pracy na roli. 

„Nagonkanarolników” coraz częściej  pojawia się w mediach w całej UE, brakuje jednak jednoznacznej definicji tego zjawiska-różni się ona w poszczególnych krajach. Ankieta przeprowadzona przez Copa-Cogeca w ramach badania wskaźnika zaufania miała na celu wskazanie źródeł nieuczciwej krytyki (w odczuciu rolników)- np. mediów tradycjonalnych lub społecznościowych - i jej wpływu na ich motywację do dalszej działalności rolniczej. 

W ramach semestralnych badań wskaźnika zaufania rolników, Copa-Cogeca przepytała 2500 rolników z czterech państw członkowskich UE (Włochy, Węgry, Francja i Niemcy), by sprawdzić, czy ich zdaniem byli oni krytykowani za stosowane przez nich praktyki rolne w pierwszym kwartale 2020 roku. 

Wyniki różniły się w zależności od kraju. Francja była najbardziej dotknięta tym zjawiskiem. Rolnicy zgłosili tam największy wzrost krytycznych uwag dotyczących działalności rolniczej pojawiających się w debacie publicznej.75% francuskich rolników stwierdziło, że stosowane przez nich praktyki były krytykowane, a 48% zasugerowało, że liczba krytycznych komentarzy znacznie wzrosła w stosunku do poprzednich kwartałów. 

Niemcy uplasowały się na drugim miejscu-59% rolników uważa, że ich praktyki były krytykowane. 

Na Węgrzech (38%) i we Włoszech (12%) krytyka w debacie publicznej była odczuwalna w mniejszym stopniu. 

Bezpośrednia krytyka (głównie w mediach społecznościowych) praktyk rolnych, znowu w największym stopniu dotknęła francuskich rolników (26%),a w dalszej kolejności niemieckich (14%) i węgierskich (6%). Zaskakująco, 12% włoskich respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie czy krytyka (bezpośrednia lub pośrednia w debacie publicznej) zniechęciła ich do kontynuowania działalności rolniczej, mimo że względnie rzadko byli oni krytykowani. Wysoki poziom krytyki we Francji oznacza, że wpłynęła ona bezpośrednio na motywację 31% rolników. W Niemczech odsetek zdemotywowanych rolników jest jeszcze większy - 33% zgodziło się ze stwierdzeniem, że publiczna i bezpośrednia krytyka się na nich odbiła. 

Za tymi wynikami mogą kryć się także inne problemy i skutki społeczno-ekonomiczne, jeżeli chodzi o motywację rolników do kontynuowania działalności gospodarczej, jako że nie widać zależności liniowej między poziomem krytyki w danym kraju, a motywacją rolników.


Autor: Źródło: Copa Cogeca

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.