W piątek (6 maja) w Kairze podsekretarz stanu Ewa Lech kontynuowała rozmowy na temat planu szerszej współpracy w dziedzinie rolnictwa pomiędzy Polską i Egiptem oraz intensyfikacji wymiany handlowej.
Podczas spotkań strona egipska poinformowała o zatwierdzeniu kolejnych 3 polskich zakładów produkcji mięsa wołowego do eksportu na rynek Egiptu, a także o postępie prac w zatwierdzaniu świadectw eksportowych dla jednodniowych kurcząt, indycząt, kacząt, gąsiąt oraz jaj wylęgowych, co oznacza przejście do ostatniej fazy procedury.
Dialog, zapoczątkowany przez ministrów rolnictwa obu krajów w styczniu 2016 r. w Berlinie podczas targów Grüne Woche, zaowocował już wymiernymi korzyściami. Rozmowy z przedstawicielami administracji egipskiej – przede wszystkim Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rekultywacji Ziemi, Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz Organizacji Służby Weterynaryjnej – dotyczyły głównie możliwości rozwoju współpracy, dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku egipskiego oraz potencjału polskiego sektora rolno-spożywczego.
Wizyta została zorganizowana w terminie targów Food Africa Cairo 2016, na których Agencja Rynku Rolnego zorganizowała polskie stoisko, promujące polską żywność. Wśród firm prezentujących produkty znaleźli się przedstawiciele branży owocowej, cukierniczej i mięsnej. Podczas licznych rozmów z przedstawicielami środowiska biznesowego – izb branżowych i importerów – wiceminister Ewa Lech podkreślała, że Polska jest jednym z ważniejszych producentów rolnych w UE. Dzięki wysokiej jakości produktom, oferowanym po konkurencyjnych cenach, nasz kraj stał się znaczącym eksporterem żywności na rynki całego świata.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi